10 Մայիս 2011 - 13:57 AMT
Մայիսի 13-ին Երևանի սբ. Աստվածածին (Կաթողիկե) եկեղեցու մոտ տեղի է ունենալու բողոքի ցույց, կապված Կաթողիկեին կից սբ. Աննա հոգևոր համալիրի կառուցման հետ: Ցույցի կազմակերպիչն է «Հիմա ՛» երիտասարդական նախաձեռնությունը:
Ըստ նախաձեռնողների, կառուցվող համալիրը ամբողջովին ճնշում է փոքրածավալ ու զուսպ ճարտարապետությամբ Կաթողիկե եկեղեցին և աղճատում է պատմական միջավայրը: Խումբը պահանջում է անհապաղ դադարեցնել շինարարությունը և մշակել տարածքի բարեկարգման ավելի ընդունելի նախագիծ, քանի որ համալիրն իր ծավալով ազդում է ոչ միայն Կաթողիկեի, այլ նաև ամբողջ խաչմերուկի ու շրջակա միջավայրի ճարտարապետության վրա:
Սբ. Աստվածածին եկեղեցին կառուցվել է 13 դ-ում: 1679 թ-ին տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի հետևանքով կանգուն է մնացել միայն եկեղեցու մատուռը: 17-րդ դարի վերջում կառուցվել է եռանավ բազիլիկատիպ շինություն, որը 1936 թ-ին Ստալինյան բռնապետության տարիներին պայթեցվել է: Այս տարի` ապրիլի 1-ին շինարարական աշխատանքների ժամանակ հայտնաբերվել է պատի մեջ ներկառուցված XVII դ. խաչքար, ինչպես նաև XVIIդ. պատնեշի բեկոր և 17-րդ դարի բազիլիկի պատի մի դրվագ: Ավելի ուշ, նույն տարածքում հայտնաբերվել են նաև16-17 դարի կավե երեք կարասներ: Սբ. Աննա եկեղեցու հիմնարկեքի արարողությունը տեղի է ունեցել ապրիլի 30-ին, որին մասնակցել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

10 Май 2011 - 13:57 AMT
13 мая около церкви св. Богородицы города Еревана состоится акция протеста в связи со строительством комплекса св. Анны. Инициатором акции является молодежная организация “Има’.
Инициаторы акции считают, что строящийся центр несовместим по архитектурным меркам с близлежащей церковью св. Богородицы и нарушает историческую среду местности. Группа требует немедленного прекращения строительства и принятия нового плана благоустройства территории, поскольку центр нарушает не только архитектурную гармонию церкви Катогике, но и всего перекрестка и близлежащей территории.
Церковь св. Богородицы построена в 13 веке. После разрушительного землетрясения 1679 года от церкви уцелела только часовня. В конце 17 века было пристроено базиликообразное здание, которое в 1936 году в годы Сталинских репрессий было взорвано. В этом году 1 апреля во время строительных работ были обнаружены встроенный в стену хачкар 17 века, осколок перегородки стены 17 века, а также фрагмент стены базилики. Немного позднее на той же территории были обнаружены три глиняных кувшина. Церемония закладки фундамента св. Анны состоялась 30 апреля, в церемонии принимал участие президент РА Серж Саркисян.