Մայիսի 10-ին «Օրինաց Երկիր» կուսակցության նախագահ, Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանն ընդունել է Եվրոպական Խորհրդարանում մեծամասնություն կազմող Եվրոպական Ժողովրդական Կուսակցության նախագահ, Բելգիայի նախկին վարչապետ Ուիլֆրեդ Մարթենզին:
Կողմերը երկուստեք դրական են գնահատել Եվրոպական Ժողովրդական Կուսակցության և Օրինաց Երկիր կուսակցության միջև ծավալված սերտ համագործակցությունը: Կարևորվել է համագործակցության հետագա խթանմանն ուղղված նոր քայլերի ձեռնարկման անհրաժեշտությունը:
Արթուր Բաղդասարյանը ներկայացրել է Եվրոպական Միության հետ սերտ համագործակցությամբ Հայաստանում տարբեր ոլորտներում իրականացվող օրենսդրական և ինստիտուցիոնալ բազմաբնույթ բարեփոխումների, այդ թվում` արդարադատության, ազատության և անվտանգության ոլորտի բարեփոխումների, ինչպես նաև ասոցացման համաձայնագրի, ազատ, խորը և համապարփակ առևտրի պայմանագրի շուրջ բանակցությունների ընթացքը` նշելով, որ Հայաստանի բարձրագույն ղեկավարությունը խիստ կարևորում է Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների զարգացումը` իր ապագայի տեսլականում նպատակ ունենալով խորացնել գործակցությունը Եվրոպական Միության հետ, հաղորդում է ՀՀ ԱԱԽ մամլո գրասենյակը:

Секретарь Совета национальной безопасности Армении, председатель партии «Оринац Еркир» Артур Багдасарян встретился в Ереване с председателем Европейской народной партии (ЕНП), экс-премьер-министром Бельгии Вилфридом Мартенсом.
В ходе встречи стороны положительно оценили сотрудничество между ЕНП и партией «Оринац Еркир», отметили важность углубления дальнейшего сотрудничества.
Артур Багдасарян представил реформы, проводимые в Армении в результате тесного сотрудничества с ЕС, в том числе, реформы в сфере юстиции, безопасности, а также переговорный процесс по заключению Договора об Ассоциации с ЕС. Багдасарян подчеркнул, что высшее руководство Армении придает крайне важное значение развитию отношений между Арменией и ЕС, отметив, что Армения преследует цель углубить сотрудничество с ЕС.