11 Մայիս 2011 - 07:30 AMT
Հայաստանի խորհրդարանը չորեքշաբթի վավերացրեց Աֆղանստանում խաղաղապահների թվաքանակի ավելացման և Անվտանգության աջակցության միջազգային ուժերի կազմում նրանց տեղակայման ժամկետի երկարացման մասին պայմանագիրը: Ինչպես հայտնում է PanARMENIAN.Net-ի խորհրդարանական թղթակիցը, Ազգային ժողովը 81 «կողմ» ձայներով վավերացրեց պայմանագիրը: Ձեռնպահ և դեմ չկար:
Պայմանագրի համաձայն, հայ խաղաղապահների քանակը կկազմի 130 նախկին 45 խաղաղապահի փոխարեն: Նախօրեին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը խորհրդարանում հայտարարեց, որ հայ խաղաղապահների թվաքանակի ավելացումն Աֆղանստանում ու տեղակայման ժամկետների երկարացումը բխում է Հայաստանի շահերից և նպաստում է համագործակցությանը ՆԱՏՕ-ի հետ: Հայկական զորամասը կշարունակի ծառայությունը գերմանացիների հրամանատարությամբ: Գերմանական կողմը համաձայնություն է տվել Աֆղանստանում հայ խաղաղապահների ներկայությունը մինչև 2012թ. դեկտեմբերի 31-ը երկարացմանը: Հաշվի առնելով Վրաստանի (900 խաղաղապահ) ու Ադրբեջանի (94 խաղաղապահ) ակտիվ ներգրավվածությունը խաղաղապահ գործընթացներին, Հայաստանը չի կարող զիջել նրանց և չավելացնել խաղաղապահների քանակը:
Ըստ պայմանագրի, հայ խաղաղապահների զորակազմը կշարունակի իր ծառայությունը մինչ 2012թ. դեկտեմբերի 31-ը:

11 Май 2011 - 07:30 AMT
Парламент Армении в среду ратифицировал договор об увеличении числа армянских миротворцев в Афганистане и продлении срока их пребывания в составе Международных сил содействия безопасности. Как сообщает парламентский корреспондент PanARMENIAN.Net, Национальное собрание 81 голосами “за” ратифицировало договор. Против и воздержавшихся не было.
Согласно договору о продлении срока пребывания армянского контингента в Афганистане и увеличении его числа, армянский миротворческий контингент продолжит свою службу до 31 декабря 2012 года, а число армянских миротворцев составит 130 военнослужащих. В настоящий момент в Афганистане служат 45 армянских миротворцев. Накануне министр обороны Армении Сейран Оганян в парламенте Армении заявил, что увеличение числа армянских миротворцев и продление сроков их пребывания в Афганистане исходит из интересов Армении и способствует сотрудничеству с НАТО. Как отметил министр, армянский контингент продолжит свою службу под немецким командованием, и немецкая сторона дала согласие на продление срока пребывания армянских миротворцев в Афганистане до 31 декабря 2012 года. По словам Оганяна, невозможно недооценить значение участия армянской стороны в операциях в Афганистане, поскольку оно дает вооруженным силам Армении возможность ознакомиться с западным опытом в военной сфере. Он также добавил, что учитывая активное вовлечение в миротворческие операции в Афганистане Грузии (более 900 миротворцев) и Азербайджана (94 миротворцев), Армения не может уступать этим государствам и не увеличить число миротворцев.