Հայաստանի խորհրդարանը չորեքշաբթի օրը քննարկել է կառավարության կողմից ներկայացված օրինագիծը «Զինապարտության մասին ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին: Ինչպես հայտարարել է Հայաստանի արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը, ներկայացնելով օրինագիծը Հայաստանի Ազգային ժողովում, այդ օրինագծի ընդունումը կարևոր է, քանի որ միջնակարգ կրթության 12-ամյա համակարգին անցում կատարելու արդյունքում երկրի շուրջ 6000 պատանիներ դպրոցն ավարտելու են զորակոչային տարիքում:
Հրայր Թովմասյանը նշել է, որ օրինագծի համաձայն, ավելանում է զորակոչային տարիքը և առաջարկվում է պատանիներին բանակ տանել 19 տ-ից: Նախարարի խոսքերով, այդ օրինագծի ընդունումը պարզություն է մտցնելու Հայաստանի 6000 քաղաքացիների համար, որոնք բանակ են զորակոչվելու միայն դպրոցն ավարտելուց հետո: Նախարարը հաղորդել է, որ օրինագիծը քննարկվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի ու կրթության և գիտության նախարարի կողմից և ստացել պաշտպանության, անվտանգության և ներքին գործերի հարցերով խորհրդարանական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:

11 May 2011 - 08:43 AMT
On May 11, the Armenian National Assembly discussed a bill on making amendments to the RA Law on Military Service.
Presenting the bill in the parliament, Armenian Minister of Justice Hrayr Tovmasyan said adoption of the bill is important, since as a result of the transfer to a 12-year system of secondary education, around 6,000 young people will graduate from schools after reaching the draft age, which is currently 18.
Tovmasyan noted that the bill envisages increasing the military age and drafting young people to the army from 19. According to him, the bill will clarify the situation for 6,000 Armenian citizens, who will be drafted to the army only after graduation from school. Tovmasyan said that the bill was discussed with the Armenian Ministers of Defense and Education and Science. Besides, the bill was positively estimated by the RA NA Committee on Defense, Security and Internal Affairs.