8 February 2001 - 12:12 AMT
ԱԼԻԵՎԸ ԵՎ ՔՈՉԱՐՅԱՆԸ ՈԳԵՎՈՐՎԱԾ ԵՆ ՓԱՐԻԶՅԱՆ ՀԱՆԴԻՊՄԱՆ ԱՐԴՅՈՒՆՔՆԵՐՈՎ, ՀԱՅՏԱՐԱՐԵԼ Է ԱՄԵՐԻԿԱՑԻ ԴԻՎԱՆԱԳԵՏԸ
08.02.2001. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի հատուկ ներկայացուցչի տեղակալ Քեննեթ Մաքլին Հիլլասը հայտարարել է, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները ոգեվորված են հունվարի 26-ին Փարիզում տեղի ունեցած հանդիպման արդյունքներով եւ մտադիր են հերթական հանդիպումն անցկացնել հայ-ադրբեջանական սահմանում:
Ամերիկացի դիվանագետը այս մասին հայտարարել է հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ Պենսիլվանիայում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ:
Հիլլասը նշել է, որ նա գոհ է Ալիեվի եւ Քոչարյանի բանակցությունների արդյունքներից եւ հույս է հայտնել, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները կօգտագործեն «հնարավորությունների պատուհանը»: Միաժամանակ, նշել է ամերիկացի դիվանագետը, առանց փոխադարձ զիջումների խաղաղության համաձայնագրին հասնելը հնարավոր չէ: «Խաղաղության համաձայնագիրը հնարավոր կլինի միայն այն դեպքում, եթե երկու նախագահները լայն աջակցություն ունենան իրենց երկրնրում», – ասել է Հիլլասը: –0–

08.02.2001, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. Заместитель специального представителя Госдепартамента США по урегулированию карабахского конфликта Кеннет Маклин Хиллас заявил, что президенты Армении и Азербайджана воодушевлены итогами своих переговоров в Париже, состоявшихся 26 января, и намерены провести очередную встречу на армяно-азербайджанской границе.
Как сообщили Медиамакс в Армянской Ассамблее Америки, американский дипломат заявил об этом на встрече с представителями армянской общины в Пенсильвании.
Хиллас отметил, что он доволен результами переговоров Алиева и Кочаряна и выразил надежду, что президенты Армении и Азербайджана воспользуются имеющимся “окном возможностей”. В то же время, подчеркнул американский дипломат, достижение мирного соглашения не будет возможным без компромиссов с обоих сторон. “Мирное соглашение будет возможно также лишь в том случае, если оба президенты будут иметь широкую поддержку в своих странах”. –0–