ՀՀ նախագահի առաջարկն արդարադատության համակարգի բարեփոխման ու 2008թ. մարտի 1-ի անկագությունների գործով դատապարտվածների հետաքննության ակտիվացման վերաբերյալ քննարկման փուլում են: Այդ մասին Ազգային ժողովում լրագրողներին է հայտնել արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը:
Ինչ վերաբերում է ՀԱԿ կողմնակից Սասուն Միքայելյանի ու «Հայկական ժամանակ» թերթի խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանի ազատ արձակմանը, նախարարը նշել է, որ ԶԼՄ-ներում տարբեր ամսաթվեր են նշվում: «Կարող եմ ասել միայն, որ գործընթացը շարունակվում է»,-ասել է նախարարը:
Ապրիլին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը խորհրդակցություն էր հրավիրել դատաիրավական համակարգում բարեփոխումների հարցով, որին ներկա էին արդարադատության նախարարը, ՀՀ գլխավոր դատախաղ Աղվան Հովսեփյանը: Նախագահն անդրադարձել է քրեական գործերի հետ կապված գործընթացներին: «Փորձեք նոր ուղիներ գտնել այդ իրադարձությունների բոլոր հանգամանքները բացահայտելու համար»,-ասել է Սարգսյանը:
«Հայկական ժամանակ» թերթի խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը և ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Սասուն Միքայելյանը, որոնք ձերբակալվել են մարտի 1-ի գործով, համաներման կարժանանան մայիսի 28-ի կապակցությամբ, գրում է «Հրապարակ» թերթը:

Armenian leader’s suggestions on reforms in justice system and deeper investigation into March 1-2, 2008 events are being discussed, Armenian Minister of Justice stated.
As Hrayr Tovmasyan stated at a parliament-hosted news conference, media keeps giving different dates for liberation of opposition supporters Sasun Mikaelyan and Haykakan Zhamanak newspaper editor-in-chief Nikol Pashinyan. “The issue is in progress,” the Minister said.
In April 2011, Armenian President Serzh Sargsyan convened a session covering reforms in legal sector. The President touched upon legal cases on March 2008 events, assigning the officials in charge to find new and more effective ways to discover the events in question.
Haykakan Zhamanak newspaper editor-in-chief Nikol Pashinyan and former MP Sasun Mikaelyan detained on March 1 case will be pardoned on May 28, the first Armenian Republic independence proclamation day, Hraparak newspaper reported.