ՀՀ նախագահի առաջարկն արդարադատության համակարգի բարեփոխման ու 2008թ. մարտի 1-ի անկագությունների գործով դատապարտվածների հետաքննության ակտիվացման վերաբերյալ քննարկման փուլում են: Այդ մասին Ազգային ժողովում լրագրողներին է հայտնել արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը:
Ինչ վերաբերում է ՀԱԿ կողմնակից Սասուն Միքայելյանի ու «Հայկական ժամանակ» թերթի խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանի ազատ արձակմանը, նախարարը նշել է, որ ԶԼՄ-ներում տարբեր ամսաթվեր են նշվում: «Կարող եմ ասել միայն, որ գործընթացը շարունակվում է»,-ասել է նախարարը:
Ապրիլին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը խորհրդակցություն էր հրավիրել դատաիրավական համակարգում բարեփոխումների հարցով, որին ներկա էին արդարադատության նախարարը, ՀՀ գլխավոր դատախաղ Աղվան Հովսեփյանը: Նախագահն անդրադարձել է քրեական գործերի հետ կապված գործընթացներին: «Փորձեք նոր ուղիներ գտնել այդ իրադարձությունների բոլոր հանգամանքները բացահայտելու համար»,-ասել է Սարգսյանը:
«Հայկական ժամանակ» թերթի խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը և ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Սասուն Միքայելյանը, որոնք ձերբակալվել են մարտի 1-ի գործով, համաներման կարժանանան մայիսի 28-ի կապակցությամբ, գրում է «Հրապարակ» թերթը:

Предложения главы Армении по реформированию системы правосудия и активизации расследований по делу о беспорядках 1-2 марта 2008 находятся на этапе обсуждения. Об этом журналистам в Национальном Собрании Армении заявил министр юстиции РА Грайр Товмасян.
Что касается даты освобождения из заключения сторонников оппозиционного Армянского Национального Конгресса Сасуна Микаеляна и редактора газеты “Армянское время” (Айкакан жаманак) Никола Пашиняна, министр отметил, что распространенные в СМИ даты часто меняются. “Могу лишь сказать, что этот процесс продолжается”, – сказал министр.
В апреле президент Армении Серж Саргсян пригласил совещание по вопросу реализации реформ в судебно-правовой системе страны. В ходе совещания, на котором присутствовали министр юстиции Армении Грайр Товмасян, генеральный прокурор Армении Агван Овсепян, глава Армении коснулся процессов, связанных с уголовными делами по делу беспорядков в Ереване 1-2 марта 2008 года. “Попытайтесь найти новые пути для раскрытия этих событий», – заявил в ходе совещания президент Саргсян.
Президент РА отметил, что, несмотря на реформы в судебно-правовой системе, вопрос обеспечения эффективной работы этой области еще полностью не решен.
Редактор оппозиционной газеты «Айкакан жаманак» (Армянское время) Никол Пашинян и экс-депутат парламента Армении Сасун Микаелян, задержанные по делу 1 марта, будут помилованы к 28 мая – Дню провозглашения независимости Первой Республики Армения (1918-1920), пишет газета «Грапарак» («Площадь»).