11 Մայիս 2011 - 13:42 AMT
Մայիսի 11-ին ԱԳՆ-ում տեղի ունեցան քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի Հանրապետության եւ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջեւ:
Հայկական պատվիրակությունը գլխավորում էր ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Կարինե Ղազինյանը, գերմանականը` ԳԴՀ ԱԳՆ Արեւելյան Եվրոպայի, Կովկասյան տարածաշրջանի եւ Կենտրոնական Ասիայի հարցերով հանձնակատար, դեսպան Պատրիցիա Ֆլորը: Հանդիպմանը մասնակցում էին նաեւ ՀՀ-ում ԳԴՀ դեսպան Հանս-Յոխեն Շմիդտը եւ ԳԴՀ-ում ՀՀ դեսպան Արմեն Մարտիրոսյանը:
Կողմերը քննարկեցին Հայաստանի ու Գերմանիայի միջեւ քաղաքական երկխոսության, երկկողմ առեւտրատնտեսական, մշակութային, հյուպատոսական եւ իրավապայմանագրային ոլորտներում, ինչպես նաեւ միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Անդրադարձ կատարվեց նաեւ միջազգային խաղաղապահ առաքելության շրջանակներում Աֆղանստանում հայ-գերմանական զորամիավորումների համագործակցությանը: Գերմանական կողմի խնդրանքով ներկայացվեցին նաեւ Հայաստանի մոտեցումները տարածաշրջանային խնդիրների վերաբերյալ: Հանդիպմանը հանգամանորեն քննարկվեցին Հայաստան-ԵՄ համագործակցության ներկայիս փուլը եւ հեռանկարները: Հատուկ ուշադրություն դարձվեց ԵՄ հետ Ասոցիացման համաձայնագրի բանակցությունների ընթացքին: Հայկական կողմը կարեւորեց ԵՄ հետ վիզային ռեժիմի դյուրացման ուղղությամբ արդյունավետ քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը:
Համաձայնություն ձեռք բերվեց հայ-գերմանական հաջորդ խորհրդակցություններն անցկացնել Բեռլինում 2012թ., հաղորդում է ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

11 мая в МИД РА начались межмидовские консультации между Арменией и Германией. Армянскую делегацию на консультациях возглавляет замминистра иностранных дел Карине Казинян, немецкую – представитель Федерального министерства иностранных дел Германии по Восточной Европе, Кавказу и Центральной Азии, посол Патриция Флор. Во встрече также принимал участие посол Армении в Германии Армен Мартиросян.
В ходе обсуждений были затронуты вопросы политического диалога между двумя странами, торгово-экономические связи, консульские отношения. Армения и Германии обсудили вопросы сотрудничества в международных структурах и положение армянских миротворцев в составе немецкой бригады в Афганистане. По просьбе немецкой стороны Ереван представил свою точку зрения на региональные проблемы.
В ходе консультаций были подробно обсуждены вопросы сотрудничества между Арменией и ЕС и процесс достижения соглашения об ассоциативном партнерстве. Армянская сторона отметила важность шагов, направленных на упрощение визового режима. Следующие консультации пройдут в Берлине в 2012 году, сообщает пресс-служба МИД РА.