Արտաքին ուժերի միջամտությունը Հայաստանի ներքին գործերին արդարացված է, կարծում է Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) անդամ, Սոցիալ-դեմոկրատական «Հնչակյան» կուսակցության ղեկավար Լյուդմիլա Սարգսյանը: «Քաղաքականությունն այնպիսի ոլորտ է, որտեղ դու պետք է առավելագույնս պահպանես ինքնուրույնությունդ, բայց միևնույն ժամանակ անհրաժեշտ պահին այնպիսի հարցեր արծարծես, որոնց դրական լուծմանը կարող են աջակցել արտաքին ուժերն իրենց ճնշմամբ»,- նշել է նա: Միաժամանակ, նա հավելել է, որ ճնշումը պետք է լինի ոչ թե երկրի, այլ անօրինական իշխանությունների վրա: Այդ մասին նա հայտարարել է, մեկնաբանելով այն հարցը, թե ինչու, չնայած նրան, որ ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ապրիլի 28-ի հանրահավաքի ժամանակ քննադատության է ենթարկել Հայաստանի ներքին գործերին արտաքին ուժերի միջամտությունը, անձամբ քննարկում է Հայաստանի ներքին գործերը եվրոպական կառույցների և արտասահմանյան պետությունների ներկայացուցիչների հետ:
Սարգսյանի խոսքերով, Լևոն Տեր-Պետրոյանը քննարկում է այն խնդիրները, որոնք հայտնի են բոլորին, և նա պետական գաղտնիքներ չի բացահայտում: «Խոսել երկրի խնդիրների մասին, որոնք պետք է լուծել, ոչ միայն ճիշտ է, այլ նաև անհրաժեշտ, կարծում է Լյուդմիլա Սարգսյանը»,- հայտարարել է նա: Սարգսյանը հավելել է, որ այդ իրավիճակի մեղավորն իշխանություններ են, որոնք կեղծել են 2008-ի ընտրությունները և սադրել մարտի 1-ի ողբերգական դեպքերը: «Հնչակյան» կուսակցության առաջնորդը դրական է գնահատել մարդու իրավունքների հարցերով ԵՄ հանձնակատար Թոմաս Համարբերգի զեկույցը և եվրոպական կառույցների դերը «քաղբանտարկյալներին» ազատ արձակելու հարցում:

Вмешательство внешних сил во внутренние дела Армении оправданно, считает член Армянского национального конгресса (АНК), руководитель Социал-демократической партии “Гнчакян” Людмила Саркисян. “Политика – такая сфера, где ты должен максимально сохранять свою самостоятельность, но в то же время в необходимый момент поднимать такие проблемы, положительному решению которых могут содействовать своим давлением внешние силы”, – отметила она. При этом она добавила, что давление должно быть оказано не на страну, а на незаконные власти. Об этом она заявила, комментируя вопрос, почему, несмотря на критику лидером АНК Левоном Тер-Петросяном во время митинга 28 апреля вмешательства внешних сил во внутренние дела Армении, он сам активно обсуждает с представителями европейских структур и иностранных государств внутренние дела Армении.
По словам Саркисян, Левон Тер-Петросян обсуждает те проблемы, которые известны всем, и он не раскрывает этим государственные тайны. “Говорить о проблемах страны, которые нужно решить, не только правильно, но и необходимо”, – заявила она. Саркисян добавила, что виновниками этой ситуации являются власти, которые сфальсифицировали выборы 2008 года и спровоцировали трагические мартовские события. Лидер “Гнчакян” также положительно оценила доклад комиссара Совета Европы по правам человека Томаса Хаммарберга и роль европейских структур в освобождении “политзаключенных”.