Հայ ժամանակակից նկարիչ Նարեկ Ավետիսյանի «Սիմուլակրումը» բարձր գնահատականի է արժանացել Artbygenève-ի սալոնում: Ինչպես նշեց ՀՀ մշակույթի նախարարության ժամանակակից արվեստի վարչության պետ Սոնա Հարությունյանը, «Սիմուլակրում» շարքը հիանալի տպավորություն է թողել շվեյցարացիների և այլազգիների շրջանակներում, հատկապես արվեստի դասավանդման հաստատությունների մասնագետների: «Այն շատ էր զարմացրել սալոնի մասնակիցներին: Նրանք չէին հավատում, որ շարքը մի մարդու գործ է», լրագրողներին ասաց Հարությունյանը: Նա նաև հավելեց, որ առաջարկներ են ստացվել «Սիմուլակրումը» Մոսկվայում և այլ քաղաքներում ցուցադրելու վերաբերյալ:
Artbygenève-ը նոր արվեստի սալոն է, որը տեղի է ունենում ամեն ամառ Ժնևի այն նույն Palexpo վայրում, որտեղ որ կայանում է գրքի ցուցահանդեսը: Այն այս տարի կայացել է ապրիլի 29-ից մայիսի 3-ը, որի բացմանը ներկա էին Շվեյցարիայում Հայաստանի դեսպան, շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Շվեյցարիայի նախագահ Միշլին Կալմի-Ռեյը, հայ նախարարներ և այլոք:
Artbygenève-ը արտացոլում է ժամանակակից արվեստը և ցույց տալիս նորույթներն ու հնարավորություններն արվեստի ոլորտում: Սալոնին մասնակցում էին շուրջ 40 պատկերասրահներ, թանգարաններ և անհատ արվեստագետներ ամբողջ աշխարհից: Սալոնում ցուցադրվում է նաև արվեստի վերաբերյալ գրականություն և մամուլ, որին այցելում է շուրջ 20.000 արվեստասեր: Այն անց է կացվում Գրքի միջազգային ցուցահանդեսին զուգահեռ:
Նարեկ Ավետիսյանի «Սիմուլակրում»-ն ամբողջական բազմամաս նախագիծ է` բաղկացած կտավներից, տեսաանիմացիայից և այն ուղեկցող երաժշտությունից: Նախագիծը հենված է 17-րդ դ. հոլանդացի հանրահայտ նկարիչ Յոհաննես Վերմեերի «Մարգարտե ականջօղով աղջիկը» կտավի 33 օրինակ վարիացիաների վրա:

12 Май 2011 - 11:57 AMT
“Симулакрум” современного армянского художника Нарека Аветисяна удостоился высокой оценки салона Artbygenève. Ряд “Симулакрум” оставил неизгладимое впечатление на иностранцев, особенно на специалистов, преподающих в культурных учебных заведениях, отметила начальник управления современного искусства Министерства культуры РА Сона Арутюнян. “Проект очень удивил специалистов салона. Они не могли поверить, что этот ряд – дело рук одного человека”, – сказала журналистам Арутюнян. Она также добавила, что уже получены предложения об организации выставок “Симулакрум” в Москве и других городах.
Artbygenève – новый культурный салон, который открывается каждым летом в Palexpo в городе Женева. Там же проходят и выставки книги. В этом году он состоялась с 29 апреля по 3 мая, на открытии присутствовали посол Армении в Швейцарии, всемирно известный шансонье Шарль Азнавур, президент РА Серж Саркисян, президент Швейцарии Мишлин Калми-Рей, армянские художники и др.
“Симулакрум” Нарека Аветисяна – это целостный проект из нескольких частей, содержащий полотна художника, видеоанимации в сопровождении музыки. Проект состоит из 33 вариаций, созданных на основе полотна известного голландского художника 17-го века Йоханнеса Вермеера “Девушка с жемчужной серьгой”.