Վերջին շրջանում Հայաստանի ու ԵՄ համագործակցությունն առավել ինտենսիվ է դարձել: Միայն վերջին ամիսներին Հայաստան են այցելել ԵՄ մի շարք բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, ինչը վկայում է Հայաստանի ու ԵՄ-ի հարաբերությունների ակտիվացման մասին: Այդ մասին, ելույթ ունենալով ԵՊՀ-ում մեկնարկած «Եվրամիության դերը Հարավային Կովկասում. համագործակցությունից դեպի գործընկերություն բարեփոխումների միջոցով՝ մարտահրավերներ ու հնարավորություններ» խորագրով սեմինարի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանում Եվրահանձնաժողովի պատվիրակության ղեկավար Ռաուլ դը Լուցենբերգերը:
Ըստ նրա, ԵՄ-ն շահագրգռված է Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացման հարցում: Ըստ Լուցենբերգերի, դա տարածաշրջանն առավել կայուն կդարձնի, ինչը կարևոր է Եվրոպայի համար:
Ռաուլ դը Լուցենբերգերը հայտարարել է, որ առաջիկայում նա ավարտում է իր առաքելությունը Հայաստանում՝ գոհունակությամբ նշելով, որ այդ տարիների ընթացքում երկխոսությունը Երևանի ու Բրյուսելի միջև առավել ինտենսիվ է դարձել:

12 May 2011 - 12:19 AMT
Ambassador Raul de Luzenberger, the head of the Delegation of the European Commission to the Republic of Armenia commented on intensifying Armenia-EU cooperation at the seminar titled, EU's Role in the South Caucasus: From Cooperation to Partnership through Reforms: Challenges and Opportunities.
As he stressed, the EU is interested in promoting democracy and economic development of the country, thus strengthening regional stability.
The head of the Delegation of the European Commission informed session participants on completion of his mission in Armenia in near future, expressing satisfaction with the intensification of Yerevan-Brussels dialogue over the past years.