Վերջին շրջանում Հայաստանի ու ԵՄ համագործակցությունն առավել ինտենսիվ է դարձել: Միայն վերջին ամիսներին Հայաստան են այցելել ԵՄ մի շարք բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, ինչը վկայում է Հայաստանի ու ԵՄ-ի հարաբերությունների ակտիվացման մասին: Այդ մասին, ելույթ ունենալով ԵՊՀ-ում մեկնարկած «Եվրամիության դերը Հարավային Կովկասում. համագործակցությունից դեպի գործընկերություն բարեփոխումների միջոցով՝ մարտահրավերներ ու հնարավորություններ» խորագրով սեմինարի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանում Եվրահանձնաժողովի պատվիրակության ղեկավար Ռաուլ դը Լուցենբերգերը:
Ըստ նրա, ԵՄ-ն շահագրգռված է Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացման հարցում: Ըստ Լուցենբերգերի, դա տարածաշրջանն առավել կայուն կդարձնի, ինչը կարևոր է Եվրոպայի համար:
Ռաուլ դը Լուցենբերգերը հայտարարել է, որ առաջիկայում նա ավարտում է իր առաքելությունը Հայաստանում՝ գոհունակությամբ նշելով, որ այդ տարիների ընթացքում երկխոսությունը Երևանի ու Բրյուսելի միջև առավել ինտենսիվ է դարձել:

12 Май 2011 - 12:19 AMT
За последнее время сотрудничество Армении и ЕС стало более интенсивным. Только в течение последних месяцев Армению посетил ряд высокопоставленных представителей Евросоюза, что в очередной раз свидетельствует об активизации отношений между Арменией и ЕС. Об этом, выступая в ходе семинара в ЕГУ «Роль Евросоюза на Южном Кавказе: от сотрудничества к партнерству посредством реформ: вызовы и возможности», заявил глава делегации Еврокомиссии в Армении Рауль де Луценбергер.
По его словам, ЕС заинтересован в установлении и укреплении демократии в Армении, в экономическом развитии страны. По словам Луценбергера, это сделает регион стабильным, что важно для Европы.
Глава делегации Еврокомиссии заявил, что в ближайшее время он завершит миссию в Армении, с удовлетворением отметив, что за эти годы диалог между Ереваном и Брюсселем стал более интенсивным.