12 Մայիս 2011 - 12:29 AMT
Հնչակյան կուսակցություն. Քոչարյանը վախենում է Սերժ Սարգսյանի ու ՀԱԿ-ի միջև երկխոսության հնարավորությունից
Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը վախեցած է Սերժ Սարգսյանի ու ՀԱԿ-ի միջև երկխոսության հնարավորությունից, ինչպես նաև 2008թ. մարտի 1-ի ողբերգական իրադարձությունների հետաքննությունից: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀԱԿ անդամ, սոցիալ-ժողովրդավարական Հնչակյան կուսակցության նախագահ Լյուդմիլա Սարգսյանը: Ըստ նրա, այդ մասին է վկայում Ռոբերտ Քոչարյանի վերջին հարցազրույցը: Ըստ Սարգսյանի, հենց Ռոբերտ Քոչարյանն է 2008թ. մարտի 1-ի ողբերգական իրադարձությունների գլխավոր մեղավորը: Նա հավելել է նաև, որ կասկածում է Սերժ Սարգսյանի անկեղծությանը՝ մարտի 1-ի դեպքերի բացահայտման հարցում՝ նշելով, որ վերջինս նույնպես պատասխանատվություն է կրում այդ իրադարձությունների համար:
«Մեդիամաքս» գործակալությանը տված իր վերջին հարցազրույցում Ռոբերտ Քոչարյանը հերքել է իր մեղքը մարտի 1-ի իրադարձությունների համար՝ ասելով, որ մեղքն իր վրա բարդելու բոլոր փորձերի պատճառը վախն է «Քոչարյանի քաղաքական գործոնի» առջև: Նա հայտարարել է նաև, որ ողջունում է իշխանությունների ու ընդդիմության երկխոսությունը, եթե այն ուղղված է քաղաքական պայքարի քաղաքակիրթ կանոնների հաստատմանն ու ծայրահեղականությունից հրաժարվելուն: «Իսկ եթե երկխոսությունը վերաբերում է քաղաքական պայքարի իմիտացիային (համապատասխան բոնուսների դիմաց), ապա դա ավելի շուտ գործարք է ընտրողների թիկունքում»,-ասել է նա: Ընդ որում Քոչարյանը նշել է,որ տեղյակ է, թե այժմ կոնկրետ ինչ է տեղի ունենում իշխանության ու ընդդիմության միջև: «Փառք Աստծո, ես այդ գործընթացին չեմ մասնակցում»,-ասել է նա:

Member of the Armenian National Congress (ANC), Chairperson of Social Democrat Hunchakian Party Lyudmila Sargsyan said that Armenia’s second president Robert Kocharian is frightened by the possibility of a political dialogue between incumbent President Serzh Sargsyan and Armenian National Congress (ANC), as well as investigation of the March 2008 tragic events.
“This is proved by the recent interview with Kocharian,” Sargsyan told a press conference in Yerevan.
According to her, Kocharian is the key person responsible for the March 1, 2008, tragic events in Yerevan. Sargsyan said she doubts sincerity of the incumbent President, who promised a deeper investigation. “Serzh Sargsyan is also responsible,” she said.
In his recent interview with Mediamax news agency, Kocharian rejected his fault for human losses in the March 2008 events, saying that all the attempts to lay the blame for the losses on him are reasoned by the fear of “the political factor of Kocharian.” He also stated that he hails the dialogue between the authorities and opposition, if it refers to establishment of civilized rules of political struggle and rejection of its radicalization.
Kocharian also said he knows what exactly is taking place between the authorities and opposition. “Thankfully, I do not participate in that process,” he said.