12 Մայիս 2011 - 12:29 AMT
Հնչակյան կուսակցություն. Քոչարյանը վախենում է Սերժ Սարգսյանի ու ՀԱԿ-ի միջև երկխոսության հնարավորությունից
Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը վախեցած է Սերժ Սարգսյանի ու ՀԱԿ-ի միջև երկխոսության հնարավորությունից, ինչպես նաև 2008թ. մարտի 1-ի ողբերգական իրադարձությունների հետաքննությունից: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀԱԿ անդամ, սոցիալ-ժողովրդավարական Հնչակյան կուսակցության նախագահ Լյուդմիլա Սարգսյանը: Ըստ նրա, այդ մասին է վկայում Ռոբերտ Քոչարյանի վերջին հարցազրույցը: Ըստ Սարգսյանի, հենց Ռոբերտ Քոչարյանն է 2008թ. մարտի 1-ի ողբերգական իրադարձությունների գլխավոր մեղավորը: Նա հավելել է նաև, որ կասկածում է Սերժ Սարգսյանի անկեղծությանը՝ մարտի 1-ի դեպքերի բացահայտման հարցում՝ նշելով, որ վերջինս նույնպես պատասխանատվություն է կրում այդ իրադարձությունների համար:
«Մեդիամաքս» գործակալությանը տված իր վերջին հարցազրույցում Ռոբերտ Քոչարյանը հերքել է իր մեղքը մարտի 1-ի իրադարձությունների համար՝ ասելով, որ մեղքն իր վրա բարդելու բոլոր փորձերի պատճառը վախն է «Քոչարյանի քաղաքական գործոնի» առջև: Նա հայտարարել է նաև, որ ողջունում է իշխանությունների ու ընդդիմության երկխոսությունը, եթե այն ուղղված է քաղաքական պայքարի քաղաքակիրթ կանոնների հաստատմանն ու ծայրահեղականությունից հրաժարվելուն: «Իսկ եթե երկխոսությունը վերաբերում է քաղաքական պայքարի իմիտացիային (համապատասխան բոնուսների դիմաց), ապա դա ավելի շուտ գործարք է ընտրողների թիկունքում»,-ասել է նա: Ընդ որում Քոչարյանը նշել է,որ տեղյակ է, թե այժմ կոնկրետ ինչ է տեղի ունենում իշխանության ու ընդդիմության միջև: «Փառք Աստծո, ես այդ գործընթացին չեմ մասնակցում»,-ասել է նա:

12 Май 2011 - 12:29 AMT
Второй президент Армении Роберт Кочарян напуган возможностью политического диалога между президентом Сержем Саргсяном и Армянским национальным конгрессом (АНК), а также расследованием трагических мартовских событий 2008 года. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявила член АНК, руководитель Социал-демократической партии “Гнчакян” Людмила Саркисян. По ее словам, об этом свидетельствует последнее интервью Роберта Кочаряна. Она подчеркнула, что именно Кочарян является главным виновником трагических событий 1 марта 2008 года. При этом Саркисян заметила, что сомневается в искренности слов президента Саргсяна, что он хочет действительно раскрыть мартовские события 2008 года, а также заметила, что он также несет ответственность за эти события.
В своем последнем интервью агентству “Медиамакс” Кочарян опроверг свою вину за убитых во время мартовских событий 2008 года, подчеркнув, что все попытки свалить на него вину за погибших вызвано страхом перед “политическим фактором Кочаряна”. Он также заявил, что приветствует диалог властей и оппозиции, если он касается установления цивилизованных правил политической борьбы и отказа от ее радикализации. “Если же диалог касается параметров имитации политической борьбы (за соответствующие бонусы), то это скорее сговор за спиной избирателей”, – подчеркнул он. При этом, по словам Кочаряна, он знает, что сейчас конкретно происходит между властью и оппозицией. “В этом процессе, слава Богу, не участвую”, – заметил он.