12 Մայիս 2011 - 13:16 AMT
Հոլանդական փորձագետներն օգնում են հայ մասնագետներին` զարգացնելու տուրիստական արդյունաբերությունը ՀՀ-ում
Մայիսի 9-ից 10-ը Հայաստանի Ազգային մրցունակության հիմնադրամի նախաձեռնությամբ Երևանում առաջին անգամ կայացավ էլեկտրոնային մարքեթինգի և կայքերի առաջխաղացման երկօրյա սեմինար: Միջոցառմանը մասնակցում էին Հայաստանի և Վրաստանի 12 առաջատար տուրիստական գործակալներ:
Նիդեռլանդների կառավարության ֆինանսական աջակցությամբ կազմակերպված սեմինարի շրջանակներում հոլանդական փորձագետներ Դերեկ Վիսերն ու Վիլյամ Բլոմն էլեկտրոնային մարքեթինգի, առցանց գովազդի, էլեկտրոնային կոմերցիայի հարցում իրենց փորձով կիսվեցին Հայաստանի և Վրաստանի տուրիստական գործակալությունների ղեկավարների հետ: Ինչպես Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հաղորդեց Բլոմը, իրենք զեկույց են պատրաստել տուրիստական գործակալությունների կայքերի մասին, որպեսզի համոզվեն, որ դրանք հնարավոր է գտնել Google որոնման համակարգի միջոցով:
«Վերադառնալով Նիդեռլանդներ` մենք մտադիր ենք կապ պահպանել տուրիստական գործակալությունների ներկայացուցիչների հետ, որպեսզի շարունակենք խորհրդատվությունները»,- ասել է Բլոմը:
Փորձագետ Դերեկ Վիսերն իր հերթին նշել է, որ իրենք ցանկանում են օգնել հայկական տուրիստական գործակալություններին Հայաստանում իրենց բիզնեսն ու տուրիստական արդյունաբերությունը զարգացնելու գործում:

12 Май 2011 - 13:16 AMT
С 9 по 10 мая по инициативе Фонда национальной конкурентоспособности Армении в Ереване впервые прошел двухдневный семинар по продвижению электронного маркетинга и сайтов. В семинаре приняли участие 12 ведущих туроператоров Армении и Грузии.
В рамках семинара, организованного при финансовой поддержке правительства Нидерландов, голландские эксперты Дерек Висер и Вильям Блом поделились своим опытом с главами турагентств Армении и Грузии в вопросе электронного маркетинга, онлайн-рекламы, электронной коммерции. Как в ходе пресс-конференции в Ереване сообщил Блом, они подготовили доклад о сайтах турагентств, чтобы убедиться, что их возможно найти посредством Google.
«Вернувшись в Нидерланды, мы намерены сохранить связь с представителями турагентств, чтобы продолжить консультации”, – сказал Блом.
В свою очередь, эксперт Дерек Висер отметил, что они хотят помочь армянским турагентствам развивать свой бизнес и туриндустрию в Армении.