ՀՅ Դաշնակություն կուսակցությունը չի վախենում Բարձրաստիճան պաշտոնյաների էթիկայի հարցերով հանձնաժողովից, որի ստեղծումը նախատեսվում է ՀՀ ԱԺ այս քառօրյայի ընթացքում ըդնունված «Հանրային ծառայության մասին» օրենքով: Այդ մասին Հայաստանի խորհրդարանում տեղի ունեցած ճեպազրույցում հայտարարել է ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Արտյուշա Շահբազյանը: «Մենք չենք վախենում էթիկայի հարցերով հանձնաժողովի ստեղծումից, քանի որ մենք թաքցնելու բան չունենք: Բայց մենք մտավախություն ունենք այն առիթով, որ այդ հանձնաժողովը կարող է դառնալ պաշտոնատար անձանց և պատգամավորների հետապնդման գործիք ընտրությունների նախաշեմին»,- ասել է խմբակցության քարտուղարը:
Բացի դրանից, Շահբազյանը նշել է, որ Հայաստանի խորհրդարանում ձևավորվել է վատ պրակիտիկա` Հայաստանի Ազգային ժողովին ստիպում են շուտափույթ կերպով ընդունել կառավարության կողմից ներկայացրած օրինագծերը: Շահբազյանի կարծիքով, այդպիսով խորհրդարանը «պատանդ է դառնում կառավարության ձեռքում»:
Ի պատասխան այդ հայտարարության, ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ խորհրդարանը երբեք չի եղել և չի լինի կառավարության պատվերները կատարող: Ինչ վերաբերվում է «Հանրային ծառայության մասին» օրինագծին, ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարը համաձայնել է, որ օրենքը որոշակի թերություններ է պարունակում: «Հենց այդ պատճառով ՀՀ ԱԺ խոսնակն առաջարկել է խմբակցություններին ներկայացնել իրենց առաջարկները օրինագծում փոփոխություններ կատարելու համար»,- հիշեցրել է Սահակյանը:

Партии АРФ Дашнакцутюн нечего боятся Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц, создание которой предусматривается принятым на этой четырехдневки парламента РА законом “Об общественной службе”. Об этом в ходе брифинга в парламенте Армении заявил секретарь парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Артюша Шахбазян. “Мы не боимся создания Комиссии по этике, поскольку нам нечего скрывать. Нo у нас есть опасения по поводу того, что эта комиссия может стать инструментом преследования должностных лиц и депутатов в преддверие выборов»,- сказал секретарь фракции.
Кроме того, Шахбазян отметил, что в парламенте Армении сформировалась плохая практика – Национальному Собранию Армении вынуждают скорейшим образом принять все представленные правительством законопроекты. По мнению секретаря фракции АРФД, таким образом, парламент становится «заложникам в руках правительства»
В ответ на это заявление, глава фракции правящей Республиканской партии Армении Галуст Саакян отметил, что парламент никогда не был и не станет органом, выполняющим заказы правительства. Что касается законопроекта о «Об общественной службе», глава фракции РПА согласился с тем, что закон содержит определенные недостатки. «Именно поэтому спикер НС РА предложил фракциям представить свои предложения, чтобы внести изменения в законопроект»,- напомнил Саакян.