13 Մայիս 2011 - 09:23 AMT
Մայիսի 13-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի հատուկ բանագնաց, ԱԳ նախարարի տեղակալ Մոհամմադռեզա Ռաուֆ Շեյբանիին:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարար Նալբանդյանը գոհունակություն հայտնեց Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ դինամիկ զարգացող հարաբերությունների վերաբերյալ: Նախարարը կարեւորեց հայ-իրանական համագործակցությունը` հատկապես էներգետիկայի, տրանսպորտի եւ մի շարք այլ բնագավառներում:
Հայաստանի արտգործնախարարն ու Իրանի նախագահի բանագնացը քննարկեցին մարտին Հայաստանի եւ Իրանի Նախագահների հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը:
Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Մոհամմադռեզա Ռաուֆ Շեյբանին կարեւորեցին հայ-իրանական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի աշխատանքը՝ երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների ամրապնդման գործում, որի նիստը նախատեսւոմ է անցկացնել մոտ ժամանակներս օրերին Թեհրանում:
Զրուցակիցները քննարկեցին երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային եւ միջազգային մի շարք հարցեր, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian received Special Envoy of the President of the Islamic Republic of Iran, Deputy Foreign Minister Mohammad Reza Rauf Sheibani to discuss agreements reached during a meeting of the two countries’ Presidents.
Nalbandian stressed the importance of the Armenian-Iranian cooperation, specifically, in the fields of energy and transport.
The parties referred to the activity of the Armenian-Iranian intergovernmental committee, hailing its role for boosting the economic ties. Another sitting of the committee will be held in Tehran soon.
Besides, regional and international matters presenting mutual interest were in the focus of the meeting, the RA MFA press service reported.