13 Մայիս 2011 - 09:44 AMT
«Թանգարանային գիշեր» միջոցառումների շրջանակներում մայիսի 14-ին Երևանի, Գյումրու և Վանաձորի թանգարանների այցելուների համար կգործի նվերների համակարգ: Ինչպես լրագրողներին տեղեկացրեց ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, այդ օրը յուրաքանչյուր այցելու ցանկացած թանգարան այցելեու ժամանակ կարող է վերցնել բացիկ, որի վրա բոլոր թանգարանները կդնեն իրենց կնիքները: Ամենաշատ թանգարաններ այցելած մարդիկ կստանան զանազան նվերներ, սակայն Պողոսյանը չցանկացավ մանրամեսնել, թե կոնկրետ ինչ նվերների մասին է խոսքը:
Այս տարի «Թանգարանային գիշեր» միջոցառումների շարքը կընթանա «Գրավոր հիշողություն» խորհագրով, և բազմաթիվ թանգարաններ այդ օրը իրենց ֆոնդերից հանելու են բոլոր հնատիպ գրքերն ու մամուլը:
«Թանգարանային գիշերը» առաջին անգամ անց է կացվել 1997 թ-ի հունվարին` Բեռլինում: Ողջ աշխարհում այն անց է կացվում մայիսի 18-ի`Թանգարանների միջազգային օրվա նախաշեմին: Այն տեղի է ունենում մայիսի 18-ի նախորդող շաբաթ օրը: Ակցիան սկիզբ է առել Փարիզում 2001 թ. և լայն տարածում է ստացել ողջ Եվրոպայում: Միջոցառման շրջանակներում թանգարանների մուտքը ողջ գիշեր անվճար է: Այն հովանավորվում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և Թանգարանների միջազգային խորհրդի` ԻԿՕՄ-ի կողմից:
Վերջին 3 տարիներին աննախադեպ աճել է «Թանգարանային գիշերվա» մասնակիցների թիվը: Եթե 2009 թ-ին մասնակցել են Հայաստանի 26 թանգարաններ, իսկ 2010-ին` 42, ապա այս տարի միջոցառումների շարքին մասնակցելու է 60 թանգարան:

В рамках мероприятий“Ночь музеев” 14 мая для посетителей музеев в Ереване, Гюмри и Ванадзоре будут приготовлены подарки. В этот день каждый из посетителей, войдя в музей, может получить открытку, на которой будет стоять печать музея. Тот, кто посетит наибольшее число музеев, получит различные подарки, сообщила журналистам Министр культуры РА Асмик Погосян. Однако, она не пожелала раскрыть подробности, какие именно подарки получат посетители.
В нынешнем году ряд мероприятий “Ночь музеев” пройдет под слоганом “Письменная память”, и в этот день многие музеи достанут из своих фондов старые книги и прессу.
Впервые “Ночь музеев” была проведена в январе 1997 года в Берлине. Во всем мире она проводится 18 мая – в преддверии Международного дня музеев. Она состоится в субботу, предшествующую 18 мая. Акция взяла свое начало в 2001 году в Париже и быстро распространилась в Европе. В рамках программы всю ночь вход в музеи будет бесплатным. Мероприятие реализуется при поддержке ЮНЕСКО и Международного совета музеев.
За последние 3 года число участников “Ночи музеев” значительно возросло. Если в 2009 году участвовало 26 музеев Армении, то в 2010 – уже 42 музея, в этом году число музеев, участвующих в мероприятии, достигло 60.