13 Մայիս 2011 - 10:42 AMT
Մայիսի 13-ին Երևանում ավարտվեց Եվրամիության առաջին «Թվինինգ» ծրագիրը, որը մեկնարկել էր 2009թ. հոկտեմբերի 14-ին՝ նպատակ ունենալով աջակցել ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակին, Ֆրանսիայի ու Իսպանիայի օմբուդսմենների գրասենյակների միջոցով: Ինչպես միջոցառման ժամանակ հայտարարեդ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը, նման ծրագրերը մեծ նշանակություն ունեն հատկապես հայաստանյան գրասենյակի պես նորաստեղծ կառույցների համար:
Անդրադառնալով մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի անկախության հարցին՝ Կարեն Անդրեասյանը խոսել է ֆինանսական խնդիրների մասին: Ըստ նրա, գրասենյակը չպետք է կախում ունենա ՀՀ կառավարությունից: «Կառավարությունը չպետք է հնարավորություն ունենա հոգեբանական ճնշում գործադրել ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի վրա՝ որոշելով, թե որ ծրագրերի իրականացմանը պետք է ուղղվեն ֆինանսական միջոցները»,-ասել է նա: Ըստ նրա, գրասենյակը պետք է լիովին անկախ լինի:

13 Май 2011 - 10:42 AMT
13 мая в Ереване завершилась первая Твининг программа Европейского союза. Программа стартовала 14 октября 2009 года с целью предоставить поддержку офису омбудсмена Армении со стороны офисов омбудсменов Франции и Испании. Как заявил в ходе мероприятия омбудсмен Армении Карен Андреасян, подобные программы имеют большое значение особенно для таких молодых структур, как офис омбудсмена Армении. При этом он заметил, что, несмотря на то, что программа длилась 19 месяцев, он в качестве омбудсмена Армении лишь 2,5 месяца принимал в ней участие.
Однако Андреасян заметил, что за это время успел убедиться, насколько продуктивным может быть подобное сотрудничество. При этом он сообщил, что программа имела три направления: общее системное улучшение офиса омбудсмена Армении, техническая поддержка и повышение общественной осведомленности об офисе омбудсмена РА.
Говоря о независимости офиса защитника прав человека, Карен Андреасян обратился к финансовым проблемам. По его словам, офис не должен зависеть от правительства РА.
«Правительство не должно иметь возможности оказывать психологическое давление на офис омбудсмена, решая на какие программы должны быть потрачены финансовые средства», – сказал он. По его мнению, офис должен быть полностью независим.