13 Մայիս 2011 - 10:59 AMT
2011թ. մայիսի 14-ին Գաֆեսճյան արվեստի կենտրոնի հատուկ միջոցառումների սրահում ելույթ է ունենալու գերմանական «New Generation» քառյակը՝ ներկայացնելով դասական և ժամանակակից երաժշտություն։ Այժմ ֆլեյտահարուհիները համերգային շրջագայություն են կատարում Հարավային Կովկասով և նրանց առաջին կանգառը Երևանն է։
Ծրագրում ընդգրկված են Կալդինիի, Հենդելի, Չայլդսի և այլ հեղինակների ստեղծագործությունների կատարումներ: Չորս երիտասարդ ֆլեյտահարուհիները, նվագելով չորս տարբեր ֆլեյտաներով, քննադատաբար են մոտենում ունկնդրման սովորույթներին և կոտրում են դրանք։ Նրանք կարողանում են բացել անսպասելի հնչյունային աշխարհներ և շարունակ զարմացնում են իրենց ունկնդրին։
Քառյակը նվաճել է բազմաթիվ մրցանակներ և մեծ հաջողությամբ համերգներով հանդես է եկել ԱՄՆ-ում, Ճապոնիայում, ինչպես նաև Կենտրոնական և Հարավային Ամերիկայում։ Համերգը կազմակերպվում է Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպանության` Գյոթեի ինստիտուտի և Գաֆեսճյան արվեստի կենտրոնի հետ համագործակցությամբ, հաղորդում է Գերմանիայի դեսպանատան մամլո ծառայությունը:

14 мая 2011 года в зале особых мероприятий Культурного центра Гафесчян выступит немецкий квартет “New Generation”, который представит классическую и современную музыку. В настоящее время флейтистки совершают гастрольный тур по Южному Кавказу, и первую остановку они намерены сделать в Ереване.
В программе представлено исполнение произведений Генделя, Чайлдса, Кальдини и других авторов. Четыре молодые флейтистки, играя на четырех разных флейтах, смогут, вопреки сложившимся стереотипам, по-новому, неожиданно раскрыть мир звуков и в очередной раз удивить слушателей.
Квартет завоевал множество призов и с большим успехом гастролировал в США, Японии, а также в Центральной и Южной Америке. Концерт организован при содействии Посольства Федеративной Республики Германии в Армении, Института Гете, Культурного центра Гафесчян, сообщает пресс-служба Посольства Германии.