Հայաստանի խորհրդարանական խմբակցությունների ներկայացուցիչները մեկնաբանել են Հայաստանի Վերահսկիչ պալատի կողմից հայտնաբերված բազմաթիվ խախտումները, մասնավորապես, սոցիալական ապահովման ոլորտում: ՀՀ խորհրդարանում ճեպազրույցի ժամանակ Հայաստանի իշխող Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը խոստովանել է, որ երկրում ցանկացած երևույթների համար պատասխանատու են գործող իշխանությունները: «Մեղավոր կարող են լինել առանձին մարդիկ, սակայն ցանկացած գործողությունների և երևույթների համար պատասխանատու են գործող իշխանությունները: Այս համատեքստում որոշակի պատասխանատվություն է կրում նաև Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը: Իշխանություններն իրենք են պարզում այդ խախտումներն ու գնահատում դրանք: Սա հակակոռուպցիոն կուրս է, որն իրականացնում է կառավարությունը»,- ասել է Սահակյանը` ավելացնելով, որ իշխանությունները գտել են կոռուպցիայի դեմ պայքարի մոդելը:
ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Ատրյուշա Շահբազյանն իր հերթին հայտնել է, որ Հայաստանի Վերահսկիչ պալատի կողմից հայտնաբերված խախտումներն ապացուցում են, որ երկրում արատավոր համակարգ է գործում, և այն անձինք, ովքեր շահագրգռված չեն այդ համակարգի վերացմամբ, այդ խախտումների հանցակիցն են: Ինչպես ճշտել է Շահբազյանը, այդ անձանց նա տեսնում է ինչպես իշխանության, այնպես էլ ընդդիմության մեջ:
«Օրինաց երկիր» խմբակցության անդամ Հովհաննես Մարգարյանը հայտնել է, որ խախտումների համար պատասխանատվություն պետք է կրեն առանձին մարդիկ, ովքեր կատարել են այդ հանցագործությունները և բնակչության անապահով խավերի հաշվին միլիոնավոր դրամներ յուրացրել:
Մայիսի 12-ին Հայաստանի Ազգային Ժողովում ՀՀ Վերահսկիչ պալատի ղեկավար Իշխան Զաքարյանը ներկայացրեց 2010 թվականի գործունեության հաշվետվությունը: Զաքարյանը հաշվետվության մեջ ներկայացրել է հայտնաբերված բազմաթիվ խախտումները, մասնավորապես, սոցիալական ապահովման ոլորտում:

13 Май 2011 - 11:03 AMT
Представители парламентских фракций Армении прокомментировали выявленные Контрольной палатой Армении многочисленные нарушения, в частности, в области социального обеспечения. На брифинге в парламенте РА глава фракции правящей Республиканской партии Армении Галуст Саакян признал, что за любые действия и явления в стране ответственны действующие власти. «Виновниками могут быть отдельные лица, но за любые действия и явления ответственны действующие власти. В этом контексте определенную ответственность несет и Республиканская партия Армении. Власти сами выявляют эти нарушения и оценивают их. Это антикоррупционный курс, проводимый правительством», – сказал Саакян, добавив, что власти нашли модель борьбы с коррупцией.
В свою очередь, секретарь фракции АРФД Артюша Шахбазян заявил, что выявленные Контрольной палатой Армении нарушения доказывают, что в стране действует порочная система, и те лица, которые не заинтересованы в том, чтобы эта система была разрушена, являются соучастниками этих нарушений. Как уточнил Шахбазян, этих лиц он видит как во власти, так и в оппозиции.
Член фракции «Оринац еркир» Ованес Маргарян заметил, что ответственность за нарушения должны нести отдельные люди, которые совершили эти преступления, и присвоили себе средства на миллионы драмов за счет необеспеченных слоев населения.
12 мая в Национальном Собрании Армении руководитель Контрольной палаты РА Ишхан Закарян представил в парламенте отчет о деятельности за 2010 год. В отчете Закарян представил многочисленные нарушения, в частности, в сфере социального обеспечения.