Հայաստանի խորհրդարանական խմբակցությունների ներկայացուցիչները մեկնաբանել են Հայաստանի Վերահսկիչ պալատի կողմից հայտնաբերված բազմաթիվ խախտումները, մասնավորապես, սոցիալական ապահովման ոլորտում: ՀՀ խորհրդարանում ճեպազրույցի ժամանակ Հայաստանի իշխող Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը խոստովանել է, որ երկրում ցանկացած երևույթների համար պատասխանատու են գործող իշխանությունները: «Մեղավոր կարող են լինել առանձին մարդիկ, սակայն ցանկացած գործողությունների և երևույթների համար պատասխանատու են գործող իշխանությունները: Այս համատեքստում որոշակի պատասխանատվություն է կրում նաև Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը: Իշխանություններն իրենք են պարզում այդ խախտումներն ու գնահատում դրանք: Սա հակակոռուպցիոն կուրս է, որն իրականացնում է կառավարությունը»,- ասել է Սահակյանը` ավելացնելով, որ իշխանությունները գտել են կոռուպցիայի դեմ պայքարի մոդելը:
ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Ատրյուշա Շահբազյանն իր հերթին հայտնել է, որ Հայաստանի Վերահսկիչ պալատի կողմից հայտնաբերված խախտումներն ապացուցում են, որ երկրում արատավոր համակարգ է գործում, և այն անձինք, ովքեր շահագրգռված չեն այդ համակարգի վերացմամբ, այդ խախտումների հանցակիցն են: Ինչպես ճշտել է Շահբազյանը, այդ անձանց նա տեսնում է ինչպես իշխանության, այնպես էլ ընդդիմության մեջ:
«Օրինաց երկիր» խմբակցության անդամ Հովհաննես Մարգարյանը հայտնել է, որ խախտումների համար պատասխանատվություն պետք է կրեն առանձին մարդիկ, ովքեր կատարել են այդ հանցագործությունները և բնակչության անապահով խավերի հաշվին միլիոնավոր դրամներ յուրացրել:
Մայիսի 12-ին Հայաստանի Ազգային Ժողովում ՀՀ Վերահսկիչ պալատի ղեկավար Իշխան Զաքարյանը ներկայացրեց 2010 թվականի գործունեության հաշվետվությունը: Զաքարյանը հաշվետվության մեջ ներկայացրել է հայտնաբերված բազմաթիվ խախտումները, մասնավորապես, սոցիալական ապահովման ոլորտում:

Representatives of the Armenian parliamentary groups commented on numerous violations revealed by the Armenian Control Chamber in the social security field.
Head of the ruling Republican Party of Armenia parliamentary group Galust Sahakyan told a briefing in the Armenian parliament that the current authorities are responsible for any actions and phenomena in the country, though individuals may be guilty for them.
“The Republican Party of Armenia bears certain responsibility within this context,” Sahakyan said, adding that the authorities have found a model to tackle corruption.
Secretary of the ARF Dashnaktsutyun parliamentary group Artyusha Shahbazayan said for his part that the violations revealed by the Armenian Control Chamber prove that a vicious system is established in the country, while those persons, who are not interested in destroying this system, are accomplices in these violations. Shahbazyan noted that there are such individuals in both authorities and opposition.
On May 12, head of the Armenian Control Chamber Ishkhan Zakaryan submitted 2010 report of the Chamber to the Armenian parliament, presenting numerous violations especially in the social security field.