13 Մայիս 2011 - 11:17 AMT
Երևանում գտնվող Եղիշե Չարենցի անվան գրականության եվ արվեստի թանգարանը և Ալեքսանդր Սպենդիարյանի տուն-թանգարանը, ինչպես նաև Հայաստանի ազգային պատկերասրահի Սիսիանի և Էջմիածնի մասնաճյուղերը կվերանորոգվեն պետական միջոցներով: Այս մասին լրագրողներին հայտարարել է ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը: «Աշխատանքները կսկսվեն 2011 թ-ին, գրականության թանգարանի վերանորոգման աշխատանքները կշարունակվեն մինչև 2012 թ-ը, իսկ մյուսներինը` կավարտվեն այս տարի», ասաց Պողոսյանը:
Նա նաև հավելել է, որ նկարիչ Մարկոս Գրիգորյանի թանգարանը, որը գտնվում է գրականության եվ արվեստի թանգարանի շենքում, կմնա նույն տեղում: «Մենք հանդիպել ենք Գրիգորյանի հարազատների հետ, ովքեր նկարչի տունը չեն տրամադրել պետությանը` տուն-թանգարանի վերածելու համար: Այն այժմ վաճառված է: Սակայն ես խնդիր չեմ տեսնում, թանգարանը կարող է շարունակել գործունեությունը գրականության թանգարանի շենքում, քանի որ պետությունը ամեն կերպ հոգ է տանում աշխատանքների պահպանության համար», -ասաց նախարարը:
Նա նաև հավելեց, որ այս տարի Հայաստանը մասնակցելու է մի շարք միջազգային ցուցահանդեսների, որից ամենակարևորը Փարիզի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գրասենյակում ցուցադրվող խաչքարերի լուսանկարների ցուցահանդեսն է լինելու, մյուսը` հոկտեմբերին Հռոմում «Մետաքսե մեծ ճանապարհ» խորագրով ցուցահանդեսը , որտեղ Հայաստանը կներկայացնի իր հնագույն մայրաքաղաքներից մեկը` Դվինը:

Музей литературы и искусства имени Егише Чаренца и Дом-музей Александра Спендиаряна, а также филиалы НГА в городах Сисиан и Эчмиадзин будут отремонтированы за счет государства. Об этом сообщила журналистам министр культуры РА Асмик Погосян. “Ремонтные работы начнутся в 2011 году, работы в музее литературы продлятся до 2012 года, остальные завершатся в этом году”, – сказала Асмик Погосян. Она также добавила, что музей художника Маркоса Григоряна, расположенный в здании Музея литературы и искусства, останется на прежнем месте. “Мы встречались с родными Григоряна, не предоставившими дом художника государству для создания дома-музея. В настоящее время он продан. Однако, я не вижу проблемы в том, чтобы музей находился в здании Музея литературы, поскольку государство полностью взяло на себя работы по его восстановлению”, – сказала министр.
Она добавила, что Армения будет участвовать в ряде международных выставок, важнейшей из которых является выставка фотографий хачкаров на международной выставке в офисе ЮНЕСКО в Париже, на выставке “Великий шелковый путь” в Риме, где Армения представит одну из своих древних столиц – Двин.