Թուրքիայի ռազմականացումն աննախադեպ մասշտաբի է հասել, հայտարարել է հայ փորձագետը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է թուրքագետ Լևոն Հովսեփյանը: Ամեն տարի Անկարան 3,5-5 մլրդ դոլար է ծախսում ռազմական տեխնիկայի ձեռք բերման համար: Նա նշել է, որ միայն այս տարի Թուրքիան մտադիր է 4,5 մլրդ դոլար ծախսել նոր ռազմական տեխնիկայի ձեռք բերման համար: «Կարելի է ասել, որ Թուրքիան հակասում է ինքն իրեն: Այն երկիրը, որը հայտարարում է, որ զրո խնդիրներ ունի հարևանների հետ, նման տեմպերով է զինվում»,-ասել է նա: Ըստ թուրքագետի, ակտիվ ռազմականացումը կարող է կապված լինել Մերձավոր Արևեքլի վերջին իրադարձությունների հետ:
Ինչպես նշել է թուրքագետը, նախկինում Թուրքիան հանդես էր գալիս միայն որպես զենքի սպառող, այժմ քայլեր է կատարում զենք առաքելու ուղղությամբ: Փորձագետը նշել է, որ Թուրքիան զարգացնում է ռազմական արդյունաբերությունը: Ըստ նրա, այդպիսով Թուրքիան ցանկանում է նոր իմիջ ստեղծել՝ մեծ ռազմական ներուժ ունեցող երկրի իմիջ:

13 Май 2011 - 11:39 AMT
Милитаризация Турции достигла беспрецедентных масштабов. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил тюрколог Левон Овсепян. По его словам, ежегодно Анкара тратит от $3,5 до $5 миллиардов на приобретение военной техники. В этом контексте он заметил, что лишь в этом году Турция намерена потратить $4,5 миллиарда на приобретение новой военной техники. “Можно сказать, что Турция противоречит сама себе. Страна, которая заявляет, что у нее ноль проблем с соседями, вооружается такими темпами ”, – сказал он. По мнению тюрколога, активная милитаризация может быть связана с последними событиями на Ближнем Востоке.
Как отметил тюрколог, раньше Турция выступала лишь в роли потребителя оружия, сейчас она делает шаги, чтобы стать и поставщиком вооружений. Армянский эксперт, в частности, указал на то, что сейчас Турция развивает военную промышленность. По его словам, таким образом, Турция хочет создать для себя новый имидж – страны с большим военным потенциалом.