Թուրքիայի ռազմականացումն աննախադեպ մասշտաբի է հասել, հայտարարել է հայ փորձագետը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է թուրքագետ Լևոն Հովսեփյանը: Ամեն տարի Անկարան 3,5-5 մլրդ դոլար է ծախսում ռազմական տեխնիկայի ձեռք բերման համար: Նա նշել է, որ միայն այս տարի Թուրքիան մտադիր է 4,5 մլրդ դոլար ծախսել նոր ռազմական տեխնիկայի ձեռք բերման համար: «Կարելի է ասել, որ Թուրքիան հակասում է ինքն իրեն: Այն երկիրը, որը հայտարարում է, որ զրո խնդիրներ ունի հարևանների հետ, նման տեմպերով է զինվում»,-ասել է նա: Ըստ թուրքագետի, ակտիվ ռազմականացումը կարող է կապված լինել Մերձավոր Արևեքլի վերջին իրադարձությունների հետ:
Ինչպես նշել է թուրքագետը, նախկինում Թուրքիան հանդես էր գալիս միայն որպես զենքի սպառող, այժմ քայլեր է կատարում զենք առաքելու ուղղությամբ: Փորձագետը նշել է, որ Թուրքիան զարգացնում է ռազմական արդյունաբերությունը: Ըստ նրա, այդպիսով Թուրքիան ցանկանում է նոր իմիջ ստեղծել՝ մեծ ռազմական ներուժ ունեցող երկրի իմիջ:

13 May 2011 - 11:39 AMT
“Ankara spends from USD 3.5 to 5bln annually to purchase military equipment,” Hovsepyan told a press conference in Yerevan. According to him, Turkey is going to spend USD 4.5bln to buy military equipment in 2011.
“Actually, Turkey contradicts itself. The country is arming while assuring it wants zero problems with neighbors,” said Hovsepyan.
According to him, Turkey’s intensive militarization may be related to recent developments in the Middle East.
Hovsepyan also said that earlier Turkey was only consumer of weapons, while now it supplies weapons as well. He pointed to the development of Turkey’s military industry, saying that Ankara wants to gain a new image of a country with huge military potential.