Մայիսի 13-ին Երևանի Սբ. Աստվածածին (Կաթողիկե) եկեղեցու մոտ տեղի է ունեցել բողոքի ցույց՝ Կաթողիկեին կից սբ Աննա հոգևոր համալիրի կառուցման դեմ: Ցույցի կազմակերպիչն է «Հիմա ՛» երիտասարդական նախաձեռնությունը:
Նախաձեռնության անդամներից մեկը PanARMENIAN.Net -ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է, որ բողոքի ակցիային մասնակցում էին շուրջ 50 հավաքվածներ, որոնց թվում էին ինչպես նախաձեռնողները, այնպես էլ նրանց միացած պատահական անցորդներ: Բողոքի ակցիան սկսվել է մեկ ցուցարարից, ով իր ձեռքում պահել էր պաստառ «Ես դեմ եմ ապորինի շինարարությանը» գրությամբ: Որոշ ժամանակ անց նրան միացել են այլ ցուցարարներ: Նախաձեռնողը դա բացատրեց նրանով, որ «բողոքը սկսում է մեկից»:
Ըստ ակցիայի նախաձեռնողների, կառուցվող համալիրը ամբողջովին ճնշում է փոքրածավալ ու զուսպ ճարտարապետությամբ Կաթողիկե եկեղեցին և աղճատում է պատմական միջավայրը: Խումբը պահանջում է անհապաղ դադարեցնել շինարարությունը և մշակել տարածքի բարեկարգման ավելի ընդունելի նախագիծ, քանի որ համալիրն իր ծավալով ազդում է ոչ միայն Կաթողիկեի, այլ նաև ամբողջ խաչմերուկի ու շրջակա միջավայրի ճարտարապետության վրա: Բողոքի ակցիան տևել է մոտ երկու ժամ:
Սբ. Աստվածածին եկեղեցին կառուցվել է 13 դ-ում: 1679 թ-ին տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի հետևանքով կանգուն է մնացել միայն եկեղեցու մատուռը: 17-րդ դարի վերջում կառուցվել է եռանավ բազիլիկատիպ շինություն, որը 1936 թ-ին ստալինյան բռնապետության տարիներին պայթեցվել է: Այս տարի` ապրիլի 1-ին շինարարական աշխատանքների ժամանակ հայտնաբերվել է պատի մեջ ներկառուցված XVII դ. խաչքար, ինչպես նաև XVIIդ. պատնեշի բեկոր և 17-րդ դարի բազիլիկի պատի մի դրվագ: Ավելի ուշ, նույն տարածքում հայտնաբերվել են նաև16-17 դարի կավե երեք կարասներ: Սբ. Աննա եկեղեցու հիմնարկեքի արարողությունը տեղի է ունեցել ապրիլի 30-ին, որին մասնակցել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

14 Май 2011 - 07:26 AMT
13 мая около церкви св. Богородицы (Катогике) в центре Ереване состоялась акция протеста против строительства церкви св. Анны. Организатор акции – молодежная организация “Hima” (Сейчас).
В акции протеста участвовало около 50 человек – изначально сами инициаторы, к которым затем присоединились случайные прохожие. Акцию начал один протестующий, который пришел с плакатом: “Я против незаконного строительства”, а после к нему присоединились остальные участники митинга. Протест всегда начинается с одного человека, объяснил корреспонденту PanARMENIAN.Net один из инициаторов акции.
По словам инициаторов, строящийся центр несовместим по архитектурным меркам с близлежащей церковью св. Богородицы и нарушает историческую среду местности. Группа требовала немедленного прекращения строительства и принятия нового плана благоустройства территории, поскольку центр нарушает не только архитектурную гармонию церкви Катогике, но и всего перекрестка и близлежащей территории. Митинг продолжался 2 часа.
Церковь св. Богородицы построена в 13 веке. После разрушительного землетрясения 1679 года от церкви уцелела только часовня. В конце 17 века было пристроено базиликообразное здание, которое в 1936 году в годы Сталинских репрессий было взорвано. В 2011 году 1 апреля во время строительных работ были обнаружены встроенный в стену хачкар 17 века, осколок перегородки стены 17 века, а также фрагмент стены базилики. Немного позднее на той же территории были обнаружены три глиняных кувшина. Однако, несмотря на археологические находки, строительные работы не были прекращены. Церемония закладки фундамента церкви св. Анны состоялась 30 апреля, в церемонии принимал участие президент РА Серж Саргсян.