14 Մայիս 2011 - 11:47 AMT
2008թ. մարտի 1-2-ի ողբերգական իրադարձությունների հետաքննության շրջանակներում Հայաստանի հատուկ քննչական ծառայությունը կքննի Հայաստանի նախկին նախագահներ Լևոն Տեր-Պետրոսյանին ու Ռոբերտ Քոչարյանին մարտի 1-ի գործով հարցաքննելու նպատակահարմարությունը: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի հատուկ քննչական ծառայության պետ Անդրանիկ Միրզոյանը: Նա հայտնել է, որ այդ գործով զբաղվող քննիչները կրկին ուսումնասիրում են այդ գործի նյութերը: Միրզոյանը, մասնավորապես, նշել է, որ այժմ քննարկվում են այդ գործով նոր վկաների հայտնաբերման ուղիները: Նա չի բացառել նաև այն, որ կհրավիրվեն նոր մասնագետներ ու փորձագետներ:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը վերջերս հորդորեց երկրի իրավապաշտպան մարմիններին ակտիվացնել մարտի 1-ի գործով հետաքննությունը:

В рамках расследований трагических событий 1-2 марта 2008 года Специальная следственная служба Армении рассмотрит целесообразность допроса экс-президентов Армении Левона Тер-Петросяна и Роберта Кочаряна. Об этом заявил руководитель Специальной следственной службы Армении Андраник Мирзоян. Он сообщил, что занимающиеся расследованием мартовских событий следователи повторно изучают материалы по данному делу.
Мирзоян, в частности, отметил, что сейчас обсуждаются пути выявления новых свидетелей по этому делу. Глава ССС не исключил также то, что в рамках расследования будут приглашены новые специалисты и эксперты. Президент Армении Серж Саргсян недавно призвал правоохранительные органы страны активизировать расследование событий 1-2 марта 2008 года.
Президент Армении Роберт Кочарян в соответствии с законом объявил в Армении чрезвычайное положение сроком на 20 дней.