16 Մայիս 2011 - 07:43 AMT
«Ղրղզստանից համշենահայերի 200 ընտանիքների վերաբնակեցման մասին տեղեկատվությունը թյուրիմացություն է»,- Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Արևմտահայերի խնդիրների ուսումնասիրման կենտրոնի» տնօրեն Հայկազուն Ալվրցյանը: Նրա խոսքերով, հայկական ԶԼՄ-ները սկսել են չստուգված տեղեկատվություն տարածել այդ մասին, ինչը կարող էր մեծ խնդիրների պատճառ դառնալ ինչպես Ղրղզստանի համշենահայերի, այնպես էլ ԼՂՀ-ի համար:
Իր հերթին «Ձայն համշենական» թերթի գլխավոր խմբագիր Սերգեյ Վարդանյանը հաղորդել է, որ համշենահայերի hամայնքի ներկայացուցիչներից մեկը` Ռուսլան Կարաբաջօղլուն, ժամանել է Հայաստան և ԼՂՀ, նրանց վերաբնակեցնելու հնարավորությունն ուսումնասիրելու և հետո նման առաջարկով Ղրղզստանի համայնքին դիմելու համար: Սակյան դա չի նշանակում, որ 200 ընտանիքից կազմված ողջ համայնքը համաձայնվել է տեղափոխվել ԼՂՀ:
Նա նաև հավելել է, որ նման գաղափար առաջացել է Ղրղզստանում բարդ իրավիճակի պատճառով, մասնավորապես, ազգամիջյան հակամարտությունների վերսկսման արդյունքում:
Ալվրցյանը և Վարդանյանը նշել են, որ նման տեղեկատվությունը թուրքալեզու և իսլմական Ղրղզստանում հղի է հայ համայնքի համար լուրջ խնդիրներով, և կոչ արել լրագրողներին ավելի ուշադիր և պատասխանատու լինել նման տեղեկատվության նկատմամբ:
Օրերս Ռուսաստանի հայերի «Երկրամաս» թերթը, վկայակոչելով Ղրղզստանի համշենահայերի համայնքի ղեկավար Ռուսլան Կարաբաջօղլուին, հաղորդել է, որ շուրջ 200 ընտանիքներ նախատեսում են տեղափոխվել Լեռնային Ղարաբաղ:

16 Май 2011 - 07:43 AMT
“Информация о переселении 200 семей амшенских армян из Киргизии является недоразумением”, – на пресс- конференции в Ереване заявил глава "Центра исследований проблем западных армян" Айказун Алврцян. По его словам армянские СМИ начали распространять непроверенную информацию по этому поводу, что могло стать причиной больших проблем как для амшенских армян Киргизии, так и для НКР.
В свою очередь главный редактор газеты “Дзайн амшенакан” (“Голос амшенский”) Сергей Варданян сообщил, что один из представителей общины амшенских армян из Киргизии Руслан Карабаджаоглу приехал в Армению и НКР, что бы изучить возможность их переселения и потом обратиться с подобным предложением к общине Киргизии. Однако это не значит, что вся община, которая насчитывает 200 семей, согласилась бы переехать в НКР.
Он так же добавил, что подобная идея возникла у этого человека по причине сложной ситуации в Киргизии, в частности, возобновления межэтнических конфликтов.
Алврцян и Варданян подчеркнули, что подобная информация в туркоязычной и исламской Киргизии чревата для общины амшенских армян Киргизии большими проблемами, и призвали журналистов быть более внимательными и ответственными к подобной информации.
На днях газета армян России «Еркрамас» со ссылкой на руководителя киргизской общины амшенских армян Руслана Карабаджакова сообщила, что около 200 семей амшенских армян планируют переехать из Киргизии в Нагорный Карабах.