Մայիսի 17-24-ը Երևանի Նորարարական փորձարարական արվեստի կենտրոնում (ՆՓԱԿ) կայանալու է կարճ ֆիլմերի «Մեկ կադր» 9-րդ միջազգային մրցույթ-փառատոնը: Այս տարի փառատոնին մասնակցում է 377 հեղինակ 45 երկրներից ՝ Հայաստանից, Ալժիրից, ԱՄՆ-ից, Ավստրիայից, Արգենտինայից, Բելգիայից, Իտալիայից, Ֆրնասիայից, Իրանից, Լեհաստանից, Հունգարիայից, Ճապոնիայից եւ այլն: Ընդհանուր թվով մասնակցելու է 398 ֆիլմ: Փառատոնի հիմնադիր Գագիկ Ղազարէն լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց, որ տարիների ընթացքում մասնակիցների թվի աճից բացի բարձրացել է նաև ֆիլմերի որակը:
Կինոգետ Զավեն Բոյաջյանը առանձնացնում է «Մեկ կադր» փառատոնը, համարելով այն բարձր մակարդակի փառատոն: «Փառատոնը առանձնանում է մյուսներից: Այն ինքնահաստատվելու և ինքնաարտահայտվելու լավ հնարավորություն է ընձեռում երիտասարդներին»- ասաց Բոյաջյանը:
Բացմանը կցուցադրվեն երկու հեղինակների ֆիլմեր՝ Սոնա Պալասանյանի «Ինքնության սահմանները» (ԱՄՆ) և Էհրան Արիկի «Ալագյազ լեռը, հող, սենյակ, ձայն, հիշողությունը» (Թուրքիա): «Մեկ կադր» կարճ ֆիլմերի փառատոնը չունի որևէ սահմանափակում, մասնակցում են բոլոր տարիքի ռեժիսորներ` ցանկացած ոլորտի ու թեմայի աշխատանքներով:
Փառատոնը ոչ մի թեմատիկ և տեխնիկական սահմանափակում չունի: Այսինքն փառատոնին մասնակցել կարող է ինչպես պրոֆեսիոնալ տեսախցիկով, այնպես էլ բջջային հեռախոսով նկարահանված ֆիլմը: Փառատոնին կարող են մասնակցել ինչպես պրոֆեսիոնալ, այնպես էլ սիրողական մակարդակի ռեժիսորներ: Փառատոնի ընթացքում լինելու են նաև վարպետության դասընթացներ հայ և օտարերկրյա մասնագետների մասնակցությամբ: Մրցույթը տեղի է ունենալու 4 անվանակարգում` «Մեկ կադր մեկ րոպե», մինչև 40 րոպե տևողությամբ «Կարճամետրաժ ֆիլմեր», «Կինո առանց սահմանների» և մասնակից հեղինակների մրցանակ: Հայաստանում կինոարվեստի զարգացմանը աջակցելու համար փառատոնի կազմկոմիտեն կհանձնի հատուկ շնորհակալագիր:
2003-ից անցկացվող փառատոնը տարիների ընթացքում աստիճանաբար ընդլայնել է անվանակարգերը: Բացի «Մեկ կադր մեկ րոպե» անվանակարգից ավելացել են նաև «Կարճամետրաժ ֆիլմ» եւ «Կինո առանց սահմանների» անվանակարգերը:

16 Май 2011 - 09:34 AMT
17-24 мая в Центре современного экспериментального искусства (“НПАК”) состоится 9-ый международный конкурс-фестиваль короткометражных фильмов “Один кадр”. В этом году в фестивале участвуют 398 фильмов 377 авторов из 45 стран: Алжира, США, Австрии, Аргентины, Бельгии, Италии, Франции, Ирана, Польши, Венгрии, Японии и др. Общее число картин – 398 фильмов. В этом году возросло не только количество, но и качество фильмов, сообщил в беседе с журналистами организатор фестиваля Гагик Казарэ.
Киновед Завен Бояджян определил кинофестиваль “Один кадр”, как фестиваль высокого уровня. “Фестиваль отличается от других. Он дает молодым огромные возможности для самореализации”, – сказал Бояджян.
На открытии будут представлены две картины: фильм Соны Паласанян “Границы самобытности” (США) и Эграна Арика “Гора Алагяз, земля, комната, голос, память” (Турция). У фестиваля “Один кадр” нет ограничений, то есть на фестивале могут представляться как фильмы, снятые профессиональной камерой, так и фильмы, снятые камерой мобильного телефона. Могут принять участие и профессиональные режиссеры, и режиссеры-любители. Будут организованы также уроки мастерства с участием зарубежных специалистов. Конкурс будет содержать четыре номинации; “Один кадр одна минута”, “Короткометражные фильмы” длительностью около 40 минут, “Кино без границ” и приз участвующим авторам. Оргкомитет фестиваля приготовил особые благодарственные грамоты за содействие в развитии киноискусства в Армении.
Фестиваль, проводящийся с 2003 года, за время своего существования расширил число номинаций. Помимо номинации “Один кадр одна минута”, были введены новые номинации: “Короткометражные фильмы” и “Кино без границ”.