Հայաստանի իշխող Հանրապետական կուսակցությունից (ՀՀԿ) պատգամավոր Գագիկ Մելիքյանը ողջունում է մայիսի 28-ին` Առաջին Հանրապետության հռչակման օրվա առթիվ բանտարկյալների ազատ արձակումը: Այդ մասին նա հայտնել է Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում: «Ցանկալի է, որ նրանք ազատ արձակվեն մայիսի 28-ին` տոնի օրը»,- նշել է նա: Մելիքյանն ընդգծել է, որ ազատ արձակելու խնդիրը զուտ իրավական է, և հույս է հայտնել, որ քաղաքական շրջահայացությունը կգերակայի, և մարտի 1-ի իրադարձությունների առնչությամբ նախագահ Սարգսյանի կարգադրությունների շնորհիվ իրավական հիմքեր կստեղծվեն այդ իրադարձությունների գործով դատապարտվածներին ազատ արձակելու համար:
Ընդ որում, պատգամավորն ավելացրել է, որ մարտի դեպքերի գործով դատապարտվածներին ազատ արձակելու համար օրենսդրությունը փոփոխելու կարիք չկա: Նրա խոսքով, նման իրավական հիմք կարող են դառնալ ներման մասին դիմումները, համաներումը կամ որևէ այլ բան:

16 May 2011 - 10:22 AMT
Member of the Republican Party of Armenia (RPA) parliamentary group Gagik Melikyan hailed the possible release of those imprisoned with respect to the March 2008 events on occasion of the Republic Day marked on May 28.
“It is desirable that the release takes place on May 28,” Melikyan said, adding that the problem is only juridical. He expressed hope that political caution will prevail and, due to instructions given by President Serzh Sargsyan regarding the investigation into the March 1 events, legal grounds will be created for release of those imprisoned with respect to them.
Melikyan said it is not necessary to amend the legislation to release these prisoners. According to him, petitions for pardon, amnesty, etc, may serve as such legal grounds.