16 Մայիս 2011 - 11:19 AMT
Գագիկ Մելիքյանն առաջարկում է ԱԺ-ում քննարկել «Եվրատեսիլին» ՀՀՀ կողմից մասնակցի ընտրության չափանիշները
Հայաստանի իշխող Հանրապետական կուսակցությունից (ՀՀԿ) պատգամավոր Գագիկ Մելիքյանը գտնում է, որ խորհրդարանում կարելի է քննարկել «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթին Հայաստանի Հանրային Հեռուստատեսության կողմից կողմից հայաստանյան մասնակցի ընտրության չափանիշները, որպեսզի այսուհետ ձախողումները բացառվեն: Այդ մասին նա հայտնել է Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում` պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին: «Ես գտնում եմ, որ այդ հարցին կարելի է անդրադառնալ»,- նկատել է նա: Մելիքյանը նշել է նաև, որ ծանր է ընդունել Հայաստանի անհաջողությունը մրցույթում:
Հայաստանում վերջին տարիներին լայնորեն քննարկվում է «Եվրատեսիլին» ՀՀՀ կողմից հայ մասնակցի ընտրության խնդիրը, և կարծիքներ են հնչում մրցույթին մասնակիցների և երգերի ընտրության ժամանակ անդրկուլիսային խաղերի և հեռուստաընկերության կողմնապահության մասին: Այդպես, այս տարի մրցույթի համար երգի ընտրությունը մեծ աղմուկ բարձրացրեց Հայաստանում, քանի որ «Եվրատեսիլ-2011»-ի որոշ երկրպագուներ գտնում էին, որ «Boom-Boom» երգը, որով հայ երգչուհի Էմմին պետք է ելույթ ունենար մրցույթում, անարդար ճանապարհով էր ընտրվել: Ինչպես ասվում է PanARMENIAN.Net ստացված հայտարարության մեջ, երգի ընտրության ժամանակ բացակայում էին ազնվությունն ու գործողությունների տրամաբանությունը, քանի որ երկրպագուների կարծիքով, բոլոր հայկական ինտերնետ-պորտալներում, արտասահմանյան կայքերում, սոցիալական ցանցերում 2011 թվականի հայաստանյան ազգային ընտրության ժամանակ լավագույն երգի քվեարկության առաջատարը «AYO» ստեղծագործությունն էր (երգի հեղինակ` Դեր Հովա – Հարութ Տեր-Հովակիմյան):
Մեծ սկանդալով ավարտվեցին նաև Հայաստանից անցյալ տարվա մասնակցի ընտրությունները, երբ երգչուհի Էմմիի մայր և պրոդյուսեր Նադեժդա Սարգսյանը հաղթող Եվա Ռիվասի թիմին մեղադրեց քվեարկության ժամանակ խարդախությունների մեջ: Սարգսյանը սպառնում էր դատի տալ ազգային ընտրության հաղթողներին, սակայն հետո հրաժարվեց այդ մտադրությունից: Ընդ որում, մեկնաբանելով լրատվամիջոցներում տեղ գտած լուրերն այն մասին, որ իր մտադրությունից հրաժարվելը պայմանավորված էր հաջորդ տարի` 2011 թվականին մրցույթին նրա դստերը` Էմմիին ուղարկելու վերաբերյալ ՀՀՀ խոստումով, Նադեժդան հայտարարեց, որ նման բան չկա, ինչպես նաև հայտնեց, որ Էմմին ինքը որոշել է այլևս երբեք չմասնակցել մրցույթի համար ազգային ընտրությանը:
Մայիսի 10-ին Գերմանիայի Դյուսելդորֆ քաղաքում «Եվրատեսիլ 2011»-ի առաջին կիսաեզրափակչում չորրորդ համարի ներքո ելույթ ունեցավ Հայաստանի ներկայացուցիչ Էմմին, որը հանդես եկավ «Boom-Boom» երգով (երաժշտությունը` Apricota խումբ, խոսքերը` Սոսի Խանիկյան, գործիքավորումը` Արա Թորոսյան), սակայն չանցավ մրցույթի եզրափակիչ: Մրցույթի հաղթող դարձավ ադրբեջանական Էլլա և Նիկկի դուետը (Ell/Nikki) «Running Scared» երգով:
Այն բանից հետո, երբ հայ մասնակիցը չանցավ եզրափակիչ, հայկական լրատվամիջոցները տեղեկատվություն տարածեցին այն մասին, որ Էմմին և 4 այլ երկրների ներկայացուցիչներ բողոք են ներկայացրել Եվրոպայի Հեռարձակողների միություն մրցույթի հեռարձակման հետ կապված տեխնիկական խնդիրների համար: «Եվրատեսիլ-2011»-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Գոհար Գասպարյանը հերքեց այդ հաղորդագրությունները:

Депутат от правящей Республиканской Партии Армении (РПА) Гагик Меликян считает, что в парламенте можно обсудить критерии отбора Общественным телевидением Армении (ОАТ) участника от Армении на музыкальном конкурсе “Евровидение”, чтобы впредь не допустить провала. Об этом он заявил на пресс-конференции в Ереване, отвечая на вопрос журналиста агентства PanARMENIAN.Net. “Я считаю, что можно обратиться к этому вопросу ”, – заметил он. Меликян также отметил, что тяжело воспринял неудачу Армении на конкурсе.
В Армении в последние годы широко обсуждается проблема отбора ОАТ армянского участника на конкурс “Евровидение” и звучат мнения о пристрастности телекомпании и закулисных играх во время отбора участников и песен на конкурс. Так, выбор песни для конкурса в этом году вызвал большой шум в Армении, поскольку некоторые поклонники «Евровидения-2011» в Армении считали, что песня "Boom-Boom", с которой армянская певица Эмми должна была выступить на конкурсе, была выбрана нечестным путем. Как говорилось в заявлении, поступившем в PanARMENIAN.Net, в выборе песни отсутствовали честность и логика действий, поскольку, по мнению поклонников, на всех армянских интернет-порталах, иностранных сайтах, социальных сетях лидирующее место в голосовании на лучшую песню армянского национального отбора 2011 занимала композиция "АYO" (автор песни ДерОва – Арут Тер-Овакимян).
Также большим скандалом завершились прошлогодние выборы участника от Армении, когда мать и продюсер певицы Эмми Надежда Саркисян обвинила команду победительницы Евы Ривас в подтасовках во время голосования. Саркисян грозилась подать в суд на победителей национального отбора, однако затем отказалась от этого намерения. При этом комментируя слухи в СМИ, что ее отказ обусловлен обещанием ОАТ отправить в следующем (2011-м) году на конкурс ее дочь Эмми, она заявила, что ничего такого нет, а также заявила, что сама Эмми решила больше никогда не участвовать в национальном отборе на конкурс.
10 мая 2011 года в Дюссельдорфе (Германия) в первом полуфинале международного музыкального конкурса “Евровидение 2011” под номером четыре выступила представительница Армении Эмми с песней под названием “Boom-Boom” (музыка – группа Apricota, слова – Соси Ханикян, аранжировка – Ара Торосян), однако не прошла в финал конкурса. Победителем конкурса стал азербайджанский дуэт Элла и Ники (Ell/Nikki) с песней «Running Scared».