16 Մայիս 2011 - 13:36 AMT
Մայիսի 17-ին Երևանի Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը տեղի կունենա Հայ կոմպոզիտորական արվեստի փառատոնի գարնանային համերգաշարը: Այն կբացի Աշոտ Զոհրաբյանի Սոնատը թավջութակի և դաշնամուրի համար`Հայկ Բաբայանի (թավջութակ) և Արթուր Ավանեսովի (դաշնամուր) կատարմամբ: Խաչատրյան տրիոն ելույթ կունենա Վարդան Աճեմյանի Դաշնամուրային տրիոյով: Համերգի երկրորդ հատվածում Հայաստանի պետական կամերային երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր` Ռ.Մլքեյան) կկատարի Էդգար Հովհաննիսյանի «Չորս խմբերգ» Տերյանական շարքը, Դավիթ Հալաջյանը կներկայացնի «Մեղա» ստեղծագործությունը (ըստ Գրիգոր Նարեկացու), Երվանդ Երկանյանը Միսաք Մեծարենցի բանաստեղծությունների հիման վրա գրած «Աշնան ծաղիկներ» շարքը:
Հայ կոմպոզիտորական արվեստի փառատոնի կազմակերպիչներն են Հայաստանի կոմպոզիտորների և երաժշտագետների միությունը և Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը: Փառատոնը անց է կացվում երկրորդ անգամ, յուրաքանչյուր գարնանն ու աշնանը, և կայանում է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո: Փառատոնը կշարունակվի մինչև հունիսի 24-ը:

16 Май 2011 - 13:36 AMT
17-го мая в ереванском Доме камерной музыки имени Комитаса состоится весенний ряд Армянского фестиваля композиторского искусства. Откроется фестиваль Сонатой для виолончели и фортепиано Ашота Зограбяна в исполнении Айка Бабаяна (виолончель) и Артура Аванесяна (фортепиано). Хачатурян-трио исполнит Фортепианное трио Вардана Ачемяна. Во второй части концерта Государственный хор Армении (художественный руководитель и главный дирижер Р. Меликян) исполнит Теряновский ряд Эдгара Оганнисяна “Четыре хоровые песни”, Давид Аладжян представит произведение “Мега” (по Григору Нарекаци), Ерванд Ерканян выступит с рядом “Осенние цветы”, написанным на основе стихотворения Мисака Мецаренца.
Организаторы Армянского фестиваля композиторского искусства – Союз композиторов и музыковедов Армении и Государственный молодежный оркестр Армении. Фестиваль проводится во второй раз, он стартует дважды в год: весной и осенью и состоится при поддержке президента РА Сержа Саргсяна. Фестиваль продолжится до 24-го июня.