Մայիսի 15-ին Երևանում աշխատանքը սկսեց Ադրբեջանից հայ փախստականների խնդիրներին նվիրված միջազգային խորհրդաժողով, որը բացեց Հայաստանի փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանը: Միջոցառման ընթացքում նա մասնակիցների համար ընթերցեց նաև Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուղերձը: ՀՀ նախագահի ուղերձում, մասնավորապես, ասվում էր, որ իր պատմության ընթացքում հայ ժողովուրդը հաճախ է զանգվածային տեղահանման ենթարկվել, ինչը 20-րդ դարում հասավ իր գագաթնակետին: «1988-92թթ. Ադրբեջանի կողմից էթնիկական զտումների քաղաքականության արդյունքում ավելի քան կես միլիոն հայեր լքեցին իրենց տները, ինչի արդյունքում մոտ 360 000 փախստականներ հանգրվանեցին Հայաստանում»,- նշել է նա: Այս համատեքստում նախագահ Սարգսյանը, անդրադառնալով փախստականներին բնակարանով ապահովելու խնդիրների լուծման հարցում ՀՀ կառավարության գործունեությանը, նկատել է, որ 2004 թվականին կառավարության կողմից ծրագիր է հաստատվել 3500 առավել կարիքավոր ընտանիքների համար: Այս կապակցությամբ 2005 թվականից պետբյուջեում որոշակի գումար է տրամադրվել այս ծրագրի իրականացման համար:
«Սակայն համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի պատճառով ո'չ 2010, ո'չ 2011 թվականին մեզ չհաջողվեց երկրի պետբյուջեից ֆինանսական միջոցներ հատկացնել այս ծրագրի համար. 1175 ընտանիքներ դեռ սպասում են իրենց ժամին»,- ընդգծել է Հայաստանի նախագահը` ավելացնելով, որ հայ փախստականներին բնակարանով ապահովելու հարցը միշտ եղել և մնում է Հայաստանի իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում:

15 мая в Ереване открылась международная конференция, посвященная проблемам армянских беженцев из Азербайджана. Конференцию открыл вице-премьер Армении, министр территориального управления Армен Геворкян, который в ходе мероприятия также зачитал послание президента Армении Сержа Саргсяна ее участникам. В своем послании глава армянского государства в частности отметил, что в своей истории армянский народ часто силой подвергался массовому переселению, что в 20-ом веке достигло своего пика. «В 1988-92 гг. в результате политики этнических чисток со стороны Азербайджана более полмиллиона армян покинули свои дома, в результате чего около 360.000 беженцев приехали в Армению», – отметил он. В этом контексте президент Армении, касаясь деятельности правительства РА в вопросе решения проблем обеспечения жильем беженцев заметил, что в 2004 году со стороны правительства была утверждена программа для 3500 наиболее нуждающихся семей. В связи с этим с 2005 года в госбюджете выделялась определенная сумма для осуществления данной программы.
«Однако, из-за всемирного финансового кризиса ни в 2010, ни в 2011 году нам не удалось выделить финансовые средства из госбюджета страны для данной программы – 1175 семей все еще ждут своего часа», – подчеркнул глава армянского государства, добавив, что вопрос обеспечения жильем армянских беженцев всегда был и остается в центре внимания властей Армении.