17 Մայիս 2011 - 10:56 AMT
Ռաուֆ Միրկադիրով. Եթե Բաքուն պատերազմ սկսի Ղարաբաղում, հնարավոր է, որ «գլխին հարված ստանա Ռուսաստանից»
Նոր պատերազմը Լեռնային Ղարաբաղում կփլուզի Հարավային Կովկասում ստեղծված փոխհարաբերությունների ողջ համակարգը: Այդ մասին Երևանում հայտարարել է ադրբեջանական «Զերկալո» թերթի քաղաքական մեկնաբան Ռաուֆ Միրկադիրովը: «Տարածաշրջանի երկրները աստիճանաբար ազատվեցին այն վախից, որն առկա էր 2008թ. ի վեր, ռուս-վրացական հնգօրյա պատերազմից հետո: Ճիշտ է, եթե Ադրբեջանը պատերազմ սկսի Ղարաբաղում, ապա միանգամայն հնարավոր է, որ «գլխին հարված կստանա Ռուսաստանից»,-ասել է Միրկադիրովը:
Նա նաև նշել է, որ ռազմական գործողությունների դեպքում, չի հաջողվի արագ տեղայնացնել հակամարտությունը: «Զորքերը կանգնած են տարածաշրջանում ԱՄՆ քաղաքականությունը որոշող խողովակից 20-30 կմ հեռավորության վրա: Ինչպես ասել է Միրկադիրովը, Լեռնային Ղարաբաղում նոր պատերազմի դեպքում կփլուզվի հարաբերությունների ողջ համակարգը՝ հաշվի առնելով, որ Թուրքիան մի կողմ քաշված չի մնա: Ընդ որում Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը գրեթե չի փոխվի, իսկ նրա ճանաչումը ոչ ոքին շահավետ չէ, ինչպես և ստատուս-կվոյի պահպանումը»,-ասել է բաքվեցի լրագրողը:
Պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին հնարավոր պատերազմի մասին՝ Ռաուֆ Միրկադիրովը սկսել է պատմել, թե գոյություն ունեն կարգավորման երկու տարբերակներ՝ դիվանագիտական ու ռազմական: «Եթե Հայաստանը չգնա փոխզիջումների, ապա Բաքուն ստիպված կլինի լուծել ղարաբաղյան խնդիրն ուժով: Ճիշտ է, ոչ մի լավ բան դրանում չկա: Հայաստանն առաջինն է պատերազմ սկսել և Ադրբեջանը պատասխանելու իրավունք ունի»,-հայտարարել է նա: Այն բացատրություններին, որ Բաքուն է առաջինը ագրեսիայի դիմել Լեռնային Ղարաբաղի դեմ, ադրբեջանցի լրագրողը ոչինչ չի պատասխանել՝ հերթական ագամ կրկնելով ադրբեջանական տեսակետը:

17 May 2011 - 10:56 AMT
Political observer of Baku-based Zerkalo paper Rauf Mirkadyrov said that a new war in Nagorno Karabakh will destroy the entire system of relations in the South Caucasian region.
“The region’s countries gradually got rid off the fear that emerged after 2008, caused by the Russian-Georgian five-day war. Yet, if Azerbaijan launches a war in Karabakh, it is rather possible that “Russia will knock its block off,” Mirkadyrov said in Yerevan.
He noted that if hostilities are launched, it will be difficult to localize the conflict soon. “Troops are stationed 20-30km of the pipeline that defines the U.S. policy in the region. In case of a new war in Nagorno Karabakh, the entire system of relations will be destroyed, taking into consideration the fact that Turkey will not stay aside. The status of Nagorno Karabakh will hardly change, while its recognition is disadvantageous, like maintenance of current status-quo,” the Azerbaijani journalist said.
Responding to a PanARMENIAN.Net reporter’s question about possible war, Rauf Mirkadyrov noted that there are two options of the settlement: diplomatic and military. “If Armenia does not agree to compromises, Baku will be forced to solve the Karabakh conflict by the use of force. Armenia unleashed the war, and Azerbaijan has the right to retaliate,” Mirkadyrov said, rejecting all attempts to explain that it was Baku who started aggression against Nagorno Karabakh.