17 Մայիս 2011 - 10:56 AMT
Ռաուֆ Միրկադիրով. Եթե Բաքուն պատերազմ սկսի Ղարաբաղում, հնարավոր է, որ «գլխին հարված ստանա Ռուսաստանից»
Նոր պատերազմը Լեռնային Ղարաբաղում կփլուզի Հարավային Կովկասում ստեղծված փոխհարաբերությունների ողջ համակարգը: Այդ մասին Երևանում հայտարարել է ադրբեջանական «Զերկալո» թերթի քաղաքական մեկնաբան Ռաուֆ Միրկադիրովը: «Տարածաշրջանի երկրները աստիճանաբար ազատվեցին այն վախից, որն առկա էր 2008թ. ի վեր, ռուս-վրացական հնգօրյա պատերազմից հետո: Ճիշտ է, եթե Ադրբեջանը պատերազմ սկսի Ղարաբաղում, ապա միանգամայն հնարավոր է, որ «գլխին հարված կստանա Ռուսաստանից»,-ասել է Միրկադիրովը:
Նա նաև նշել է, որ ռազմական գործողությունների դեպքում, չի հաջողվի արագ տեղայնացնել հակամարտությունը: «Զորքերը կանգնած են տարածաշրջանում ԱՄՆ քաղաքականությունը որոշող խողովակից 20-30 կմ հեռավորության վրա: Ինչպես ասել է Միրկադիրովը, Լեռնային Ղարաբաղում նոր պատերազմի դեպքում կփլուզվի հարաբերությունների ողջ համակարգը՝ հաշվի առնելով, որ Թուրքիան մի կողմ քաշված չի մնա: Ընդ որում Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը գրեթե չի փոխվի, իսկ նրա ճանաչումը ոչ ոքին շահավետ չէ, ինչպես և ստատուս-կվոյի պահպանումը»,-ասել է բաքվեցի լրագրողը:
Պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին հնարավոր պատերազմի մասին՝ Ռաուֆ Միրկադիրովը սկսել է պատմել, թե գոյություն ունեն կարգավորման երկու տարբերակներ՝ դիվանագիտական ու ռազմական: «Եթե Հայաստանը չգնա փոխզիջումների, ապա Բաքուն ստիպված կլինի լուծել ղարաբաղյան խնդիրն ուժով: Ճիշտ է, ոչ մի լավ բան դրանում չկա: Հայաստանն առաջինն է պատերազմ սկսել և Ադրբեջանը պատասխանելու իրավունք ունի»,-հայտարարել է նա: Այն բացատրություններին, որ Բաքուն է առաջինը ագրեսիայի դիմել Լեռնային Ղարաբաղի դեմ, ադրբեջանցի լրագրողը ոչինչ չի պատասխանել՝ հերթական ագամ կրկնելով ադրբեջանական տեսակետը:

17 Май 2011 - 10:56 AMT
Рауф Миркадыров: Если Азербайджан начнет войну в Карабахе, то вполне возможно, что он «получит по башке от России»
Новая война в Нагорном Карабахе разрушит всю систему взаимоотношений в регионе Южного Кавказа. Об этом в Ереване заявил политический обозреватель бакинской газеты «Зеркало» Рауф Миркадыров. «Страны региона постепенно освободились от страха, в котором пребывали с 2008 года, после российско-грузинской пятидневной войны. Правда, если Азербайджан начнет войну в Карабахе, то вполне возможно, что он «получит по башке от России», – заметил Миркадыров.
Он также отметил, что в случае начала военных действий, быстро локализовать конфликт не удастся: «Войска стоят в 20-30 км от трубы, которая и определяет политику США в регионе». Как подчеркнул Миркадыров, в случае новой войны в Нагорном Карабахе, разрушится вся система отношений, учитывая, что Турция не останется в стороне. «При этом статус Нагорного Карабаха почти не изменится, а его признание невыгодно никому, как и сохранение нынешнего статус-кво», – сказал бакинский журналист.
Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net о возможной войне, Рауф Миркадыров начал объяснять, что существуют, мол, два варианта урегулирования: дипломатический и военный. «Если Армения не согласится на компромиссы, то Баку будет вынужден решить карабахскую проблему силой. Правда, ничего хорошего в этом нет, но так получилось. Армения первая развязала войну, и Азербайджан имеет право ответить», – заявил он. На все попытки объяснить, что именно Баку начал агрессию против Нагорного Карабаха, бакинский журналист ничего не ответил, повторив в очередной раз азербайджанскую точку зрения.