17 Մայիս 2011 - 11:39 AMT
Հայ-թուրքական հարաբերությունները 2010թ. մեռած էին, կամ թեկուզ սառեցված: Եվ եթե վերականգնման հույս կա, ապա միայն Թուրքիայում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններից հետո: Այդ մասին «Կովկաս 2010» միջազգային խորհրդաժողովում հայտարարել է Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը: Նա նշել է նաև, որ ՀՀ-ում ռուսական զորքերի տեղակայման ժամկետի երկարացումը իրադարձություն չէ, սակայն երկար քննարկումների առիթ հանդիսացավ: «Իրական խնդրի դեպքում կարելի է անվավեր ճանաչել ցանկացած պայմանավորվածություն, անկախ նրանից, թե ինչ ժամկետով է կնքվել համաձայնագիրը: Ռազմական առումով ժամկետի երկարացման մասին պայմանագիրն անիմաստ էր, այն ուղղակի քաղաքական նշանակություն ուներ, որով ՌԴ-ն ցանկանում էր ընդգծել իր ներկայությունը Հարավային Կովկասում»,-ասել է քաղաքագետը:
Ինչ վերաբերում է ղարաբաղյան խնդրին, ապա, ըստ Իսկանդարյանի, պաշտոնապես Հայաստանի ռազմական բյուջեն աճել է: «Սակայն, բոլորն են հասկանում, որ Հայաստանի պաշտոնական ռազմական բյուջեն ու Հայաստանի և Արցախի ռազմական բյուջեն որակապես տարբեր բաներ են: Ես գտնում եմ, որ այդ ոլորտում բավականին հետաքրքիր գործընթացներ են գնում: Մինչդեռ, դիպուկահարների պատերազմը նոր «խթան» ստացավ կամ այլ կերպ է լուսաբանվում: Սակայն, ցավով պետք է նշեմ, որ այն այնուամենայնիվ շարունակվում է»,-ասել է նա:
Ըստ Իսկանդարյանի, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մեջ զգալի փոփոխություններ չեն նկատվել: «Շարունակվում են եռակողմ հանդիպումները, հանդիպում են նախագահները, ԱԳ նախարարները, հետո վերադառնում են Ադրբեջան ու շարունակում իրենց սպառնալիքներն ու կրակոցները շփման գծում: Ճիշտ է, տարբերություն է նկատվում հայ դիվանագիտության մեջ: Եթե 3-4 տարի առաջ ասվում էր՝ երբեք մի թիզ հող անգամ չենք զիջի Ադրբեջանին, Ղարաբաղը ոչ միայն ԼՂԻՄ-ն է, այլ բոլոր ազատագրված տարածքները, ապա վերջի երկու տարում լուրջ քաղաքական գործիչների մակարդակով խոսվում է զիջումների մասին: Դա վկայում է առկա զարգացումների մասին»,-ասել է նա:

Армяно-турецкие отношения в 2010 г. мертвы или хотя бы заморожены. И, если даже и существует надежда на их восстановление, то она может пробудиться только после парламентских выборов в Турции. Об этом на международной конференции «Кавказ 2010» в Ереване заявил директор Института Кавказа Александр Искандарян. Вместе с тем он отметил, что продление срока пребывания российских войск в Армении не событие, но оно стало предметом довольно длительных обсуждений. «В случае реальной проблемы можно посчитать недействительной любую договоренность, независимо от того, на какой срок данное соглашение заключено. В военном плане договор по продлению данного срока был бессмысленным, он просто имел политическое значение, которым Россия хотела подчеркнуть свое присутствие на Южном Кавказе», – подчеркнул армянский политолог.
Что касается карабахского противостояния, то, по мнению Искандаряна, официально военный бюджет Армении увеличился. «Однако, все понимают, что официальный военный бюджет Армении и военный бюджет Армении и Арцаха – совершенно разные вещи. Впрочем, я считаю, что в этой области продолжают идти довольно интересные процессы. Между тем, война снайперов получила новый «импульс» или же начала освещаться по-новому. Однако с болью должен отметить, что она точно продолжится», – сказал он.
По мнению Искандаряна, в урегулировании карабахского конфликта не было отмечено ощутимых перемен. «Продолжаются трехсторонние встречи, встречаются президенты, министры иностранных дел, потом возвращаются в Азербайджан, продолжают свои угрозы и стрельбу на линии соприкосновения. Правда, есть изменения в армянской дипломатии. Если 3-4 года назад звучали выражения: никогда и миллиметра земли не уступим, Карабах не только Нагорно-Карабахский Автономный Округ (НКАО), а все освобожденные территории, то в последние два года уже на уровне серьезных политических деятелей звучат выражения об уступках. Это показывает существующую динамику», – подчеркнул он.