17 Մայիս 2011 - 11:39 AMT
Հայ-թուրքական հարաբերությունները 2010թ. մեռած էին, կամ թեկուզ սառեցված: Եվ եթե վերականգնման հույս կա, ապա միայն Թուրքիայում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններից հետո: Այդ մասին «Կովկաս 2010» միջազգային խորհրդաժողովում հայտարարել է Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը: Նա նշել է նաև, որ ՀՀ-ում ռուսական զորքերի տեղակայման ժամկետի երկարացումը իրադարձություն չէ, սակայն երկար քննարկումների առիթ հանդիսացավ: «Իրական խնդրի դեպքում կարելի է անվավեր ճանաչել ցանկացած պայմանավորվածություն, անկախ նրանից, թե ինչ ժամկետով է կնքվել համաձայնագիրը: Ռազմական առումով ժամկետի երկարացման մասին պայմանագիրն անիմաստ էր, այն ուղղակի քաղաքական նշանակություն ուներ, որով ՌԴ-ն ցանկանում էր ընդգծել իր ներկայությունը Հարավային Կովկասում»,-ասել է քաղաքագետը:
Ինչ վերաբերում է ղարաբաղյան խնդրին, ապա, ըստ Իսկանդարյանի, պաշտոնապես Հայաստանի ռազմական բյուջեն աճել է: «Սակայն, բոլորն են հասկանում, որ Հայաստանի պաշտոնական ռազմական բյուջեն ու Հայաստանի և Արցախի ռազմական բյուջեն որակապես տարբեր բաներ են: Ես գտնում եմ, որ այդ ոլորտում բավականին հետաքրքիր գործընթացներ են գնում: Մինչդեռ, դիպուկահարների պատերազմը նոր «խթան» ստացավ կամ այլ կերպ է լուսաբանվում: Սակայն, ցավով պետք է նշեմ, որ այն այնուամենայնիվ շարունակվում է»,-ասել է նա:
Ըստ Իսկանդարյանի, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մեջ զգալի փոփոխություններ չեն նկատվել: «Շարունակվում են եռակողմ հանդիպումները, հանդիպում են նախագահները, ԱԳ նախարարները, հետո վերադառնում են Ադրբեջան ու շարունակում իրենց սպառնալիքներն ու կրակոցները շփման գծում: Ճիշտ է, տարբերություն է նկատվում հայ դիվանագիտության մեջ: Եթե 3-4 տարի առաջ ասվում էր՝ երբեք մի թիզ հող անգամ չենք զիջի Ադրբեջանին, Ղարաբաղը ոչ միայն ԼՂԻՄ-ն է, այլ բոլոր ազատագրված տարածքները, ապա վերջի երկու տարում լուրջ քաղաքական գործիչների մակարդակով խոսվում է զիջումների մասին: Դա վկայում է առկա զարգացումների մասին»,-ասել է նա:

17 May 2011 - 11:39 AMT
Director of Caucasus Institute Alexander Iskandaryan said the Armenian-Turkish relations were frozen in 2010.
“And even if there is hope for their restoration, it may happen only after the parliamentary election in Turkey,” Iskandaryan said during an international conference, titled “Caucasus 2010.”
As for the Karabakh conflict, according to Iskandaryan, the official military budget of Armenia has increased. “However, it is clear for everyone that the official military budget of Armenia and the military budget of Armenia and Artsakh are widely different. In my opinion, rather interesting processes continue taking place in the field. Meanwhile, snipers’ war has gained a new “impetus” or started being covered in a new way. Unfortunately, I should note that it will definitely continue,” said Iskandaryan.
According to him, no significant changes have been observed in the Karabakh conflict settlement. “Trilateral meetings are held; presidents, foreign ministers meet, then the Azerbaijani side returns to the country and continues its threats and violations of ceasefire at the line of contact. Yet, there are changes in the Armenian diplomacy. 3-4 years ago statements were made that we will never yield a millimeter of land. But for the past two years statements about concessions were voiced at the level of serious politicians, what is an evidence of dynamics,” concluded Iskandaryan.