Սերժ Սարգսյանը մայիսի 17-ին ընդունել է ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատար Անտոնիո Գուտերեշին, ով Հայաստան է ժամանել դոնոր կազմակերպությունների միջազգային համաժողովին մասնակցելու նպատակով:
Նախագահը բարձր է գնահատել ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի և անձամբ գերագույն հանձնակատարի դերը` Հայաստանում փախստականների խնդիրների կարգավորման գործում: Հանրապետության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել մինչ այժմ մեր երկրում իրականացված ծրագրերին օժանդակության համար`ընդգծելով, որ Հայաստանը պատրաստ է այսուհետ ևս ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի հետ ակտիվ համագործակցելով, շարունակել ջանքերը փախստականների խնդիրների լուծման ու նրանց հիմնական իրավունքների պաշտպանության համար:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը փախստականներին ընդունելու առաջին օրերից որդեգրել է հասարակության մեջ նրանց ինտեգրման քաղաքականություն և երբեք չի քաղաքականացրել փախստականների հարցը: Նախագահի հավաստմամբ, 2011թ. դեկտեմբերին Ժնևում կայանալիք նախարարական հանդիպման շրջանակներում Հայաստանը կրկին կբարձրաձայնի իր հանձնառությունները` ուղղված փախստականների առավել խոցելի խմբերի կարիքներին ու այս ոլորտին վերաբերող օրենսդրական դաշտի կատարելագործմանը: Հանրապետության ղեկավարը Ժնևյան հանդիպմանը մեր երկրի մասնակցությունը կարևորել է նաև հանդիպման շրջանակներում Ազգերի լիգայի փախստականների հարցերով առաջին հանձնակատար, մեծ հումանիստ Ֆ. Նանսենի 150-ամյակին նվիրված միջոցառման անցկացմամբ: Նախագահի խոսքով, Նանսենն այն երախտավորներից է, ում անունը հարազատ է յուրաքանչյուր հայի համար:
ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատար Անտոնիո Գուտերեշը գոհունակությամբ է խոսել Հայաստանում փախստականներին քաղաքացիության շնորհման, հասարակության մեջ ինտեգրման, նրանց իրավունքների ապահովման ուղղությամբ մինչ այժմ իրականացված աշխատանքների մասին: Նրա խոսքով, իր այցը և համաժողովի անցկացումը Հայաստանում փախստականների խնդիրների լուծման ուղղությամբ ջանքերը համատեղելու լրացուցիչ հնարավորություն է:

17 May 2011 - 13:17 AMT
On May 17, Armenian President Serzh Sargsyan received UN High Commissioner for Refugees Antonio Guterres, who arrived in Armenia to participate in an international conference of donor organizations.
Mr. Sargsyan praised the role of the UN Refugee Agency and personally Guterres in resolution of refugees’ problems in Armenia, expressing gratitude for the programs implemented in the country. He noted that Armenia is ready to continue the efforts aimed at solving refugees’ problems and protecting their basic rights through active cooperation with UNHCR.
The Armenian leader stressed that Armenia has pursued the policy of refugees’ integration into society since the very first days of their acceptance and has never politicized the problem of refugees.
According to Sargsyan, Armenia will again voice its obligations aimed at solution of problems of the most vulnerable groups of refugees and improvement of the legislation in the field as part of a ministerial meeting in Geneva due December 2011.
Guterres praised the works carried out in Armenia, noting that refugees are provided with the opportunity to obtain Armenian citizenship. Besides, according to him, conditions are created for refugees’ integration into society, measures are taken to secure refugees’ rights, the RA presidential press service reported.