Սերժ Սարգսյանը մայիսի 17-ին ընդունել է ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատար Անտոնիո Գուտերեշին, ով Հայաստան է ժամանել դոնոր կազմակերպությունների միջազգային համաժողովին մասնակցելու նպատակով:
Նախագահը բարձր է գնահատել ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի և անձամբ գերագույն հանձնակատարի դերը` Հայաստանում փախստականների խնդիրների կարգավորման գործում: Հանրապետության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել մինչ այժմ մեր երկրում իրականացված ծրագրերին օժանդակության համար`ընդգծելով, որ Հայաստանը պատրաստ է այսուհետ ևս ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի հետ ակտիվ համագործակցելով, շարունակել ջանքերը փախստականների խնդիրների լուծման ու նրանց հիմնական իրավունքների պաշտպանության համար:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը փախստականներին ընդունելու առաջին օրերից որդեգրել է հասարակության մեջ նրանց ինտեգրման քաղաքականություն և երբեք չի քաղաքականացրել փախստականների հարցը: Նախագահի հավաստմամբ, 2011թ. դեկտեմբերին Ժնևում կայանալիք նախարարական հանդիպման շրջանակներում Հայաստանը կրկին կբարձրաձայնի իր հանձնառությունները` ուղղված փախստականների առավել խոցելի խմբերի կարիքներին ու այս ոլորտին վերաբերող օրենսդրական դաշտի կատարելագործմանը: Հանրապետության ղեկավարը Ժնևյան հանդիպմանը մեր երկրի մասնակցությունը կարևորել է նաև հանդիպման շրջանակներում Ազգերի լիգայի փախստականների հարցերով առաջին հանձնակատար, մեծ հումանիստ Ֆ. Նանսենի 150-ամյակին նվիրված միջոցառման անցկացմամբ: Նախագահի խոսքով, Նանսենն այն երախտավորներից է, ում անունը հարազատ է յուրաքանչյուր հայի համար:
ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատար Անտոնիո Գուտերեշը գոհունակությամբ է խոսել Հայաստանում փախստականներին քաղաքացիության շնորհման, հասարակության մեջ ինտեգրման, նրանց իրավունքների ապահովման ուղղությամբ մինչ այժմ իրականացված աշխատանքների մասին: Նրա խոսքով, իր այցը և համաժողովի անցկացումը Հայաստանում փախստականների խնդիրների լուծման ուղղությամբ ջանքերը համատեղելու լրացուցիչ հնարավորություն է:

17 Май 2011 - 13:17 AMT
17 мая президент Армении Серж Саргсян принял Верховного комиссара ООН по делам беженцев Антонио Гутерреша, который прибыл в Армению для участия в международной конференции донорских организаций.
Президент РА высоко оценил роль канцелярии Верховного комиссара ООН по делам беженцев и лично Верховного комиссара в деле урегулирования проблем беженцев в Армении. Глава Республики выразил благодарность за реализованные в стране программы помощи, подчеркнув, что Армения готова и впредь, активно сотрудничая с канцелярией Верховного комиссара ООН по делам беженцев, продолжать усилия по решению проблем беженцев и защите их основных прав.
Серж Саргсян отметил, что, приняв беженцев, Республика Армения с первых же дней проводила политику их интеграции в общество и никогда не политизировала вопрос беженцев. По заверению президента, в рамках министерской встречи в Женеве, которая состоится в декабре 2011 года, Армения вновь озвучит свои обязательства, направленные на решение нужд наиболее уязвимых групп беженцев и на совершенствование законодательного поля, касающегося этой сферы. Глава Республики подчеркнул, что для страны участие в Женевской встрече особенно важно, учитывая проведение мероприятия, посвященного 150-летию великого гуманиста, первого комиссара Лиги Наций по вопросам беженцев Фритьофа Нансена. По словам Президента, Нансен принадлежит к числу тех достойных благодарности деятелей, чье имя стало родным для каждого армянина.
Верховный комиссар ООН по делам беженцев Антонио Гутерреш с удовлетворением рассказал об уже проделанной в Армении работе, в частности, о том, что беженцам предоставляется возможность получения армянского гражданства, создаются условия для их интеграции в общество, осуществляются меры по обеспечению прав беженцев. По его словам, этот визит и проведение в Армении конференции – дополнительная возможность объединить усилия для решения проблем беженцев, сообщает пресс-служба президента РА