18 Մայիս 2011 - 13:34 AMT
Եվրախորհրդարանը չի ճանաչում Ղարաբաղը որպես սուբյեկտ: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է Եվրախորհրդարանի նախագահ Եժի Բուզեկը` պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին այն մասին, թե արդյոք Եվրախորհրդարանը մտադիր է կապեր հաստատել ԼՂՀ խորհրդարանի հետ: «Մենք միշտ խոսում ենք երկրների ամբողջականության մասին: Բայց միևնույն ժամանակ մենք չենք կարող մոռանալ հասարակ մարդկանց կարիքների մասին, անկախ այն բանից, թե որտեղ են նրանք բնակվում, նրանց ճանապարհորդելու, կապեր հաստատելու իրավունքի մասին: Մենք պետք է միշտ օգնության ձեռք մեկնենք և պատերազմ թույլ չտանք: Դրանում է կայանում Եվրախորհրդարանի քաղաքականությունը»,- հայտնել է Եժի Բուզեկը:
Նա նշել է, որ ապագայում հակամարտության համապարփակ կարգավորման հասնելու համար հարկավոր է նախապատրաստել բոլոր երկրների հասարակություններին, այդ թվում` Լեռնային Ղարաբաղի հասարակությանը:
«Դա չպետք է մտահոգի ձեզ, քանի որ մեզ համար առանցքային և որոշիչ է հանդիսանում հասարակական կարծիքի ներգրավումը հակամարտության խաղաղ կարգավորման մեջ»,- ասել է Եվրախորհրդարանի նախագահը:

Европарламент не признает Нагорный Карабах как субъект. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил председатель Европарламента Ежи Бузек, отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net о том, намерен ли Европарламент устанавливать связи с парламентом НКР. «Мы всегда говорим о целостности стран. Но в то же время мы не можем забывать о нуждах обычных людей вне зависимости от того, где они живут, об их праве путешествовать, устанавливать контакты. Мы должны всегда протягивать руку помощи и не допускать войны. В этом заключается политика Европарламента”, – заявил Ежи Бузек.
Он отметил, что для достижения всеобъемлющего урегулирования конфликта в будущем, необходимо подготовить общества всех стран, в том числе общество Нагорного Карабаха.
“Это не должно беспокоить вас, поскольку для нас является ключевым и решающим вовлечение общественного мнения в мирный процесс урегулирования конфликта”, – сказал председатель Европарламента.