18 Մայիս 2011 - 13:42 AMT
Մայիսի 21-ից «Թումանյանական հեքիաթի օր» տիկնիկային թատրոնների միջազգային փառատոնը կանցկացվի 2 փուլով: Դսեղում արդեն 6-րդ անգամ կհյուրընկալվեն երկու տասնյակը գերազանցող 15 երկրների (Սլովենիա, Հունգարիա, Վրաստան, Չեխիա, Բելգիա, Բուլղարիա, Դանիա, Ֆրանսիա, Շվեյցարիա, Իրան, Բելառուս, Սլովակիա, Սերբիա, Գերմանիա, Իտալիա, Ալժիր, ՌԴ) թատերախմբեր, թատերական գործիչներ ու տիկնիկագործներ, ինչպես նաև թատրոններ Հայաստանից, Արցախից ու Ջավախքից:
Առաջին փուլը տեղի կունենա մայիսի 21-27-ը, իսկ երկրորդ փուլը` սեպտեմբերի 10-17-ը:
«Թումանյանական հեքիաթի օր» միջազգային փառատոնի հանդիսավոր բացումը տեղի կունենա Հովհաննես Թումանյանի ծննդավայր Դսեղ գյուղի կենտրոնական հրապարակում, գրողի հուշարձանի մոտ: Փառատոնի հանդիսավոր բացումը կազդարարվի «Տիկնիկները հանուն խաղաղության և բարեկամության» տիկնիկային ներկայացումով: Բացման արարողությունից հետո կսկսվի բացօթյա թատերականացված ուրախ տոնախմբություն, որին կհաջորդեն փառատոնի առաջին ներկայացումները:
Այս տարի ևս փառատոնի օրերին կիրականացվեն համատեղ ծրագրեր, կտրվեն տիկնիկային արվեստի վարպետության դասեր, կգործի տիկնիկների ցուցահանդեսը, ամենօրյա երեկոյան ակումբը, կանցկացվեն էքսկուրսիաներ, կցուցադրվեն տեսաֆիլմեր:
Տիկնիկային արվեստի գործիչների միջազգային միության հայկական կենտրոն` «ՅՈՒՆԻՄԱ-Հայաստան»-ի կողմից կյանքի կոչվող այս փառատոնը տարեցտարի ոչ միայն ընդլայնում է մասնակից երկրների աշխարհագրությունը, այլև` հովանավորների ու աջակիցների բանակը: Այս տարի առաջին անգամ հովանավորում է նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն` Յունեսկոյի գործերով Հայաստանի ազգային հանձնաժողովը, հաղորդում է մշակույթի նախարարության պաշտոնական կայքը:

18 Май 2011 - 13:42 AMT
С 21-го мая Международный фестиваль кукольных театров “День Туманяновских сказок” будет проведен в два этапа. Дсех уже в 6-ой раз примет у себя театральные труппы из более чем 15 стран (Словении, Венгрии, Грузии, Чехии, Бельгии, Болгарии, Дании, Франции, Швейцарии, Ирана, Беларуси, Словакии, Сербии, Германии, Италии, Алжира, РФ), театральных деятелей и мастеров по изготовлению кукол, а также театры из Армении, Арцаха и Джавахка.
Первый этап состоится с 21-го по 27-ое мая, второй – 10-17 сентября.
Торжественное открытие международного фестиваля “День Туманяновских сказок” состоится на родине Ованнеса Туманяна – на центральной площади села Дсех, возле памятника писателю, кукольным спектаклем “Куклы во имя мира и дружбы”. Открытие продолжится праздничным театрализованным представлением под открытым небом, после которого будет показан первый спектакль фестиваля.
В этом году в дни фестиваля будут реализованы различные совместные программы, будут организованы мастер-классы кукольного искусства, откроется выставка кукол, будут проведены экскурсии и показы видеофильмов. Фестиваль, созданный Армянским центром международного союза деятелей кукольного искусства “ЮНИМА – Армения” не только расширил географию участвующих стран, но и значительно увеличилось число спонсоров. В этом году проведению фестиваля также содействует ЮНЕСКО и национальная комиссия Армении по делам ЮНЕСКО, сообщает официальный сайт Министерства культуры РА.