2008 թվականի մարտի 1-2-ի դեպքերի բացահայտման խնդիրը Հայաստանի համար «բաց վերք» է: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է Եվրախորհրդարանի նախագահ Եժի Բուզեկը: Նրա խոսքով, Հայաստանի նախագահի և խորհրդարանի խոսնակի հետ հանդիպումների ժամանակ «բաց և ազնիվ քննարկումներ» է անցկացրել այս գործով հետաքննության հարցի շուրջ: Դեկտեմբերին Հայաստանի նախագահը հայտարարեց, որ ՀՀ իշխանությունները պատրաստ են շատ բան փոխել երկրում, ինչը լավ մեկնարկ է: Նման մոտեցումը համապատասխանում է մեր ակնկալիքներին, և այս տեսակետից դուք ճիշտ ուղու վրա եք»,- ասել է Եժի Բուզեկը:
Նա ընդգծել է, որ մարտի դեպքերի բացահայտման խնդրի լուծումը զգալիորեն կազդի երկրի իշխանությունների հանդեպ քաղաքացիների վստահության բարձրացման վրա: ԵԽ նախագահը նշել է, որ այս հարցում եվրոպական կառույցները բոլորովին չեն պատրաստվում որևէ բան պարտադրել Հայաստանին: «Մենք միայն պատրաստ ենք աջակցություն ցուցաբերել, քանի որ մեծ փորձ ունենք, որով կուզենայինք կիսվել: Մնացած ամեն ինչ կախված է ձեզնից և ձեր որոշումից»,- ասել է ԵԽ նախագահը:

Проблема раскрытия событий 1-2 марта 2008 года является «открытой раной» для Армении. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил председатель Европарламента Ежи Бузек. Как заявил глава ЕП, в ходе встреч с президентом и спикером НС Армении он провел очень «открытое и честное обсуждение» по данному вопросу. «Президент и спикер парламента заверили, что сейчас проходит расследование по данному делу. В декабре президент Армении заявил, что власти РА готовы многое изменить в стране, что является хорошим стартом. Подобный подход соответствует нашим ожиданиям, и с этой точки зрения вы находитесь на правильном пути», – сказал Ежи Бузек.
Он подчеркнул, что решение проблемы раскрытия мартовских событий существенно повлияет на повышение доверия граждан к властям страны. Глава ЕП отметил, что в этом вопросе европейские структуры вовсе не собираются к чему-то принуждать Армению. «Мы лишь готовы оказать содействие, поскольку у нас есть большой опыт, которым мы бы хотели поделиться. Все остальное зависит от вас и от вашего решения», – сказал председатель ЕП.