2008 թվականի մարտի 1-2-ի դեպքերի բացահայտման խնդիրը Հայաստանի համար «բաց վերք» է: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է Եվրախորհրդարանի նախագահ Եժի Բուզեկը: Նրա խոսքով, Հայաստանի նախագահի և խորհրդարանի խոսնակի հետ հանդիպումների ժամանակ «բաց և ազնիվ քննարկումներ» է անցկացրել այս գործով հետաքննության հարցի շուրջ: Դեկտեմբերին Հայաստանի նախագահը հայտարարեց, որ ՀՀ իշխանությունները պատրաստ են շատ բան փոխել երկրում, ինչը լավ մեկնարկ է: Նման մոտեցումը համապատասխանում է մեր ակնկալիքներին, և այս տեսակետից դուք ճիշտ ուղու վրա եք»,- ասել է Եժի Բուզեկը:
Նա ընդգծել է, որ մարտի դեպքերի բացահայտման խնդրի լուծումը զգալիորեն կազդի երկրի իշխանությունների հանդեպ քաղաքացիների վստահության բարձրացման վրա: ԵԽ նախագահը նշել է, որ այս հարցում եվրոպական կառույցները բոլորովին չեն պատրաստվում որևէ բան պարտադրել Հայաստանին: «Մենք միայն պատրաստ ենք աջակցություն ցուցաբերել, քանի որ մեծ փորձ ունենք, որով կուզենայինք կիսվել: Մնացած ամեն ինչ կախված է ձեզնից և ձեր որոշումից»,- ասել է ԵԽ նախագահը:

The investigation of March 1-2, 2008 events is “an open wound” for Armenia, according to the President of the European Parliament.
As Jerzy Buzek told a news conference in Yerevan, during the meeting with the Armenian President and parliamentary speaker, the parties held an honest and open discussion on the issue.
As the EP President noted, in December, Serzh Sargsyan assured that the investigation is in progress and the Armenian authorities are ready to implement a number of reforms in the country. “The approach fully meets our expectations, so you're on the right way,” Mr. Buzek stressed.
According to him, the discovery of March events will significantly increase the citizens' trust for the country's authorities. “The EP has no intension to put any pressure on Armenia. We're here to assist, having extensive experience to share. The rest depends on you and your region,” he said.