Իրանը փորձում է միաժամանակ սիրաշահել և Հայաստանին, և Ադրբեջանին: «Ղարաբաղյան խնդիրը Հայաստանում և միջազգային հարթակում. նոր իրավիճակ, հին մոտեցումներ» սեմինար-քննարկման ժամանակ նման կարծիք է հայտնել Ռազմավարական և ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի տնօրեն Մանվել Սարգսյանը:
«Իրանի հոգևոր առաջնորդի ներկայացուցչի հայտարարություններից հետո այնպիսի տպավորություն է ստեղծվել, որ Թեհրանը փորձում է սիրաշահել Հայաստանին և Ադրբեջանին և միևնույն ժամանակ հակազդել Թուրքիային: Հայաստանում Իրանի դեսպանատան հրապարակած հայտարարությունը, որտեղ ասվում է Թեհրանի կողմից ազգերի ինքնորոշման իրավունքը հարգելու և այն մասին, որ Իրանը դեմ է տարածաշրջանում արտասահմանյան զորքերի տեղակայմանը, հենց այդ մասին էլ վկայում է»,- ասել է փորձագետը:
Մանվել Սարգսյանը համոզված է, որ Իրանի հոգևոր առաջնորդի հայտարարությունը նախօրոք պատրաստված է եղել, քանի որ հոգևոր գործիչը չի կարող տեղյակ լինել ռազմական ոլորտին առնչվող մանրամասներին: «Դա քաղաքական քայլ է: Իրանը փորձում է թևի տակ պահել Հայաստանը և Ադրբեջանը»,- ասել է Սարգսյանը:

19 May 2011 - 09:34 AMT
Following the Iranian Ayatollah's statement suggesting his country helped Azerbaijan in Karabakh war years, Iran attempted to cajole both Armenia and Azerbaijan, while counteracting Turkey, according to director of the Armenian Center for National and International Studies (ACNIS).
As Manvel Sargsyan stated at a discussion titled “Karabakh Issue in Armenia and International Scene: New Situation, Old Approaches”, the statement by the Iranian Embassy in Armenia, which stressed Tehran's respect for the nations’ right for self-determination and Iran's protesting the stationing of foreign troops in the region, proves the above-mentioned fact.
As the expert noted, the statement of Ayatollah was a was a well-thought move, as a spiritual leader couldn’t have been informed of military sector-related details. “It's a political step. Iran is attempting to hold control of both Armenia and Azerbaijan,” Sargsyan said.