Մայիսի 21-31-ը Հայաստանում տեղի կունենա ժայռամագլցման միջազգային փառատոն, որը կազմակերպվել է «Ժայռերն իր վեր» ակումբի կողմից Հայաստանի Ազգային մրցունակության հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ: Ինչպես հայտնել է լրագրողներին ակումբի հիմնադիր Մխիթար Մխիթարյանը, այդ փառատոնի անցկացումը նպաստելու է երկրում ժայռագնացության զարգացմանը: Նրա խոսքերով, միջոցառմանը մասնակցելու են 20 ժայռագնացներ, որոնցից 4-ը` Հայաստանից, մնացածը` ԱՄՆ-ից, Լեհաստանից, Գերմանիայից, Շվեյցարիայից, Ավստրիայից և Իրանից:
Հայաստանում միջոցառումը տեղի է ունենում երկրորդ անգամ: «Առաջին անգամ դրան մասնակցել են 10 ժայռագնացներ»,- ասել է նա: Փառատոնի անցկացման համար ընտրվել են Գառնիի, Արփայի և Նորավանքի կիրճերը: Միաժամանակ, նա նշել է, որ Հայաստանում ժայռագնացության զարգացման համար որոշակի քայլեր են ձեռնարկվում: Այդ առումով նա հաղորդել է, որ 6-7 անվանի կայքերում տեղադրված են Հայաստանում ժայռագնացության մասին նյութեր, կարճամետրաժ ֆիլմեր: Ժայռագնացության միջազգային փառատոնն առաջին անգամ կազմակերպվել է 2009-ին: Այդ ժամանակ միջոցառմանը մասնակցել են ժայռագնացներ Ռուսաստանից, Իրանից, ինչպես նաև Չեխիայից:

19 Май 2011 - 11:29 AMT
С 21 по 31 мая в Армении пройдет второй международный фестиваль по скалолазанию. Мероприятие организовано клубом «Вверх по скалам» (Up the Rocks) при финансовой поддержке Фонда национальной конкурентоспособности Армении. Как сообщил журналистам основатель клуба Мхитар Мхитарян, проведение данного фестиваля будет способствовать развитию альпинизма в стране. По его словам, в мероприятии примут участие более 20 альпинистов, 4 из которых из Армении, а остальные из США, Польши, Германии, Швейцарии, Украины, Австрии и Ирана.
Мероприятие проходит в Армении во второй раз. «В первый раз в нем приняли участие десять альпинистов», – сказал он. Для проведения фестиваля выбраны ущелья Гарни, Арпа и Нораванка. При этом он заметил, что для развития альпинизма в Армении предпринимаются определенные шаги. В этом контексте он сообщил, что на 6-7 известных сайтах размещены материалы и короткометражные фильмы про альпинизм в Армении, также статьи об этом публикуются в иностранных журналах.
Международный фестиваль по скалолазанию впервые был организован в 2009 году. В мероприятии тогда приняли участие альпинисты из России, Ирана и Чехии.