19 Մայիս 2011 - 13:48 AMT
Մայիսի 20-ին Հայաստանի ազգային պատկերասրահում կբացվի ֆրանսահայ նկարիչ Ռիշար Ժերանյանի անհատական ցուցահանդեսը, որը նվիրված է լինելու նկարչի ծննդյան 90-ամյակին: Ռ. Ժերանյանի կտավների թեմատիկ, ժանրային, ոճական ընդգրկումը չափազանց լայն ու բազմազան է: Ընդհանրական կերպով միայն կարելի է ընդգծել իրապաշտական, սեզանական-կուբիստական պատկերային մտածողությունից մինչև սյուրռեալիզմ:
Խորհրդային տարիներից` 1950-ական թվականներից ի վեր, արվեստագետը պարբերաբար ցուցադրվել է Հայաստանում, պատկերել հայկական բնությունն ու մշակութային կոթողները:
Ցուցահանդեսը կգործի մինչև հունիսի 3-ը:
Ռ. Ժերանյանը ծնվել է 1921 թ. հուլիսի 17-ին Սեբաստիայում, վաղ հասակում տեղափոխվել է Ֆրանսիա: Նա կրթություն է ստացել Մարսելի Գեղարվեստի դպրոցում, Փարիզի «Ժյուլիեն» և «Գրան Շոմիեր» ակադեմիաներում: Նա բազմաթիվ ցուցահանդեսներ է ունեցել աշխարհի տարբեր քաղաքներում (Փարիզ, Մարսել, Բեյրութ, Թեհրան, Ժնև, Մյունխեն, Նյու Յորք, Վաշինգտոն, Դալլաս, Երևան, Լենինական և այլն), արժանացել մի շարք մրցանակների, այդ թվում` Բնանկարի Հոնֆլյորի մրցանակի (1952), Դովիլ քաղաքի Մեծ մրցանակի (1952), Փարիզ քաղաքի արծաթե մրցանակի (1955), Արվեստի և գրականության մրցանակի (Փարիզ, 1955), Շատո դը Սկո (Փարիզ, 1956), Պալե Ռոյալ (Փարիզ, 1957), «Արվեստները Եվրոպայում» ցուցահանդեսի մրցանակի (Բրյուսել, 1964), Գծանկարի` Եվրոպայի 1-ին մրցանակի (Մոնակո, 1966), Մարտիրոս Սարյանի անվան Հայաստանի Նկարիչների միության մրցանակի (Երևան, 1987):

19 Май 2011 - 13:48 AMT
20-го мая в Национальной картинной галерее Армении откроется выставка французского художника армянского происхождения Ришара Жераняна, посвященная 90-летию художника.
Еще с советских времен, с 1950-х годов художник систематически выставлялся в Армении, он изображал природу Армении, ее памятники культуры.
Выставка продлится до 3-го июня.
Р. Жеранян родился 17-го июня 1921 года в Себастии, в раннем возрасте переехал во Францию. Он получил образование в Художественной школе Марселя, в парижских академиях “Жюльен” и “Гран Шомьер”. Выставки его работ были организованы во многих городах мира (в Париже, Марселе, Бейруте, Тегеране, Женеве, Мюнхене, Нью-Йорке, Вашингтоне, Далласе, Ереване, Ленинакане и др.). Он удостоен ряда наград: Приза портрета (1952), Большого приза города Довиль (1952), Серебряного приза Парижа (1955), Приза искусства и литературы (Париж, 1955), Шато де Ско (Париж, 1956), Пале-Рояль (Париж, 1957), приза выставки “Искусство в Европе” (Брюссель, 1964), Первого приза Европы (Монако, 1966), приза Союза художников Армении имени Мартироса Сарьяна (Ереван, 1987).