19 Մայիս 2011 - 16:16 AMT
Երևանում «ՀԱՊԿ-ն և Հարավային Կովկասը, խաղաղության ու անվտանգության հեռանկարները տարածաշրջանում» խորհրդաժողովում կատարված հայտարարությունները միանշանակ ուղերձ էին Ադրբեջանին` պատերազմի դեպքում Հայաստանը` որպես Արցախի անվտանգության երաշխավոր, չի կարող անմասն մնալ և կօգնի Արցախին Բաքվի մոտ մարել ագրեսիվ գործողությունների ախորժակը: Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ելույթ ունենալով խորհրդաժողովումում, ընդգծել է, որ Հայաստանը` որպես Հավաքական անվտանգության պայմանագրի Կազմակերպության լիարժեք անդամ, Ադրբեջանի կողմից ագրեսիայի դեպքում իրավունք ունի աջակցություն ակնկալել ՀԱՊԿ-ից` հաշվի առնելով ՀԱՊԿ երկրների որոշակի պարտավորությունները միմյանց առջև. Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի համաձայն, կազմակերպության որևէ անդամ պետության դեմ ագրեսիան դիտարկվում է որպես ՀԱՊԿ բոլոր անդամների դեմ ուղղված ագրեսիա:
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարՆիկոլայ Բորդյուժան իր հերթին ՀԱՊԿ երկրներին հիշեցրել է, որ Հայաստանը պարտավորություններ է ստանձնել որպես կազմակերպության անդամ, սակայն նմանատիպ պարտավորություններ են ստանձնել նաև ՀԱՊԿ մյուս անդամները Հայաստանի հանդեպ: Բնականաբար, պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպես կվարվի ՀԱՊԿ-ն տարածաշրջանում իրավիճակի սրման դեպքում, Բորդյուժան որոշել է հապճեպ հայտարարություններ չանել` նշելով, Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահները ջանքեր են գործադրում այդ շատ բարդ հարցը խաղաղ ճանապարհով լուծելու և համաձայնության գալու համար ղարաբաղյան հակամարտության մեջ ներքաշված բոլոր կողմերի միջև: Այլ խոսքով` պարզապես փորձում են կանխել Ադրբեջանի համար այդքան ցանկալի և Ադրբեջանի կողմից մշտապես խոստացվող պատերազմը: Ընդ որում` ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը նախազգուշացրել է, որ հրադադարի ռեժիմի կանոնավոր խախտումները կարող են վերաճել հակամարտության, ինչը խիստ անցանկալի է:
Եզրակացություն` Հայաստանը կողքից չի նայելու Ղարաբաղի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիային, ՀԱՊԿ-ն, ըստ համաձայնագրերի, կողքից չի նայելու Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիային: Եվ Ղարաբաղի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից հրահրված պատերազմը կարող է Ադրբեջանի համար ողջ ՀԱՊԿ-ի հետ պատերազմի վերածվել, իսկ դա ոչ միայն Հայաստանն է, այլև Ռուսաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Թաջիկստանն ու Ուզբեկստանը: Եվ, ամենայն հավանականությամբ, այդժամ Ադրբեջանին չեն օգնի ո'չ հսկայական քանակությամբ սպառազինությունը, ո'չ դեռահաս դիպուկահարները, ո'չ էլ դպրոցական դեսանտայինները:

19 Май 2011 - 16:16 AMT
Заявления, сделанные во время конференции «ОДКБ и Южный Кавказ: перспективы мира и безопасности в регионе» в Ереване, прозвучали недвусмысленным мессиджем Азербайджану: в случае войны Армения, как гарант безопасности Арцаха, не сможет остаться в стороне и поможет Арцаху отбить у Баку охоту к агрессивным действиям. Министр обороны Армении Сейран Оганян, выступая на конференции, подчеркнул, что Армения, как полноценный член Организации Договора о коллективной безопасности, в случае агрессии со стороны Азербайджана вправе рассчитывать на поддержку союзников по ОДКБ: согласно Договору о коллективной безопасности, агрессия против одного государства-члена организации рассматривается как агрессия против всех членов ОДКБ.
В свою очередь, генеральный секретарь ОДКБ Николай Бордюжа напомнил странам ОДКБ, что Армения, как член Организации, взяла на себя определенные обязательства, но такие же обязательства по отношению к Армении взяли на себя и остальные члены ОДКБ. Естественно, отвечая на вопрос о том, как поведет себя ОДКБ в случае возможной эскалации ситуации в регионе, Бордюжа решил не делать поспешных заявлений, отметив лишь, что президенты Армении и России предпринимают усилия для того, чтобы решить “этот очень сложный вопрос мирным путем и прийти к обоюдному согласию вместе со всеми государствами, вовлеченными в карабахский конфликт”. Другими словами, просто пытаются предотвратить столь желаемую для Азербайджана и постоянно обещаемую Азербайджаном же войну. При этом генсек ОДКБ предупредил, что регулярные нарушения режима перемирия могут спровоцировать конфликт, что крайне для ОДКБ “нежелательно”.
Вывод: Армения не будет со стороны наблюдать за агрессией Азербайджана в отношении Карабаха, ОДКБ, согласно договорам, не будет со стороны наблюдать за агрессией Азербайджана в отношении Армении. И война, развязанная Азербайджаном в отношении Карабаха, может перерасти в войну Азербайджана с ОДКБ, а это не только Армения, но Россия, Беларусь, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан и Узбекистан. И, скорее всего, тогда Азербайджану не помогут ни огромное количество вооружения, ни малолетние снайперы, ни десантники-школьники.