Մայիսին աշխարհի տարբեր անկյուններում կկազմակերպվի «Գրական գիշեր» նախաձեռնությունը, որի նպատակն է տեղի հասարակությանը ներկայացնել եվրոպական ժամանակակից գրականությունը: Ինչպես հաղորդում է Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան մամլո ծառայությունը, «Գրականության օրվա» միջոցառումների շրջանակում մայիսի 20-ին` ժամը 12:00-ին, Խնկո Ապոր անվան մանկական գրադարանում Մեծ Բրիտանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Չարլզ Լոնսդեյլը կհանդիպի 13-14 տարեկան պատանիների հետ: Դեսպանը նրանց համար կընթերցի Ժյուլ Վեռնի «Ուղևորություն դեպի երկրի կենտրոն» ստեղծագործությունը, որից հետո տեղի կունենա քննարկում: Իսկ մայիսի 21-ին` ժամը 12:00-ին, Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի Ստեղծագործական սրահում պատանի ընթերցողների հետ կհանդիպեն Երևանում Բրիտանական դեսպանատան հյուպատոս Ջենիս Լիթլը և դեսպանատան կցորդ Մայքլ Դրեյը: Դեսպանատան աշխատակիցներն աշակերտների համար կընթերցեն գրական ստեղծագործություններ: Աշակերտներից յուրաքանչյուրին Բրիտանական խորհուրդը կնվիրի անգլերեն գրքեր:
Հայաստանը միացել է եվրոպական 15 քաղաքներին` «Գրական գիշեր» նախաձեռնությանը մասնակցելու համար: Միջոցառման նպատակն է հանրությանը ներկայացնել եվրոպական ժամանակակից գրականությունը:

В рамках мероприятий «Дня литературы» посол Великобритании Чарльз Лонсдейл и сотрудники посольства прочтут для армянских школьников произведения европейской литературы. Как сообщает пресс-служба посольства Великобритании, посол 20 мая в 12:00 в детской библиотеке имени Хнко Апора в Ереване прочтет для детей 13-14 лет произведение Жюля Верна «Путешествие к центру земли», после чего состоится обсуждение. А 21 мая в 12:00 в творческом зале Центра культуры Гафесчян с молодыми читателями также встретится консул Британского посольства Дженис Литл и атташе посольства Майкл Дрей. Сотрудники посольства в рамках мероприятия также подарят каждому участнику книгу на английском языке.
Армения присоединилась к 15 европейским странам с целью провести мероприятия под названием «Литературная ночь». Цель мероприятия – представить обществу современную европейскую литературу.