20 Մայիս 2011 - 08:13 AMT
Հայաստանում անհրաժեշտ է օրենսդրական բարեփոխումներ անցկացնել մտավոր սեփականության պաշտպանության ոլորտում
Մայիսի 20-ին Երևանում կայացել է մտավոր սեփականության և ազատ առևտրի իրավունքների հարցերով առաջին սեմինարը: «Եվրոպական միությունը Հայաստանից ակնկալում է լուրջ բարեփոխումների անցկացում մտավոր սեփականության պաշտպանության ոլորտում»,- հայտարարել է Ազգային անվտանգության քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը:
Միաժամանակ նա նշել է, որ որպեսզի հասարակությունը կարողանա պաշտպանել իր մտավոր սեփականության իրավունքը, այն պետք է ծանոթ լինի ոչ միայն օրենսդրության և իրավակիրառական պրակտիկայի հետ, որը գործում է Հայաստանում, այլ նաև նրա հետ, որն առկա է Եվրոպայում: Այդ առումով նա նշել է, որ հեղինակային իրավունքների մասին գործող օրենսդրությունը հնարավորություն է տալիս ինչ-որ առումով պաշտպանել մտավոր սեփականությունը: Սակայն, ԱԱԽ քարտուղարի կարծիքով, արդեն ժամանակն է օրենսդրական և ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ անցկացնել այդ ոլորտում:
Դրա հետ կապված` Բաղդասարյանը հույս է հայտնել, որ Հայաստան-Դանիա կոնսորցիումի ստեղծման հետևանքով 2012-ի հունվարին հնարավոր կլինի ծրագիր սկսել, որի արդյունքում Հայաստանի համապատասխան կառույցը կստանա 1.1 մլն եվրո, և ԵՄ տեխնիկական և գործնական օգնության շնորհիվ հնարավոր կլինի ընդլայնել այդ ոլորտում բարեփոխումների անցկացումը:

20 мая в Ереване состоялся первый семинар по вопросам защиты прав интеллектуальной собственности и свободной торговли. “Европейский союз ожидает от Армении проведения серьезных реформ в сфере защиты интеллектуальной собственности”, – заявил секретарь Совета национальной безопасности Артур Багдасарян.
При этом он заметил, что для того, чтобы общество смогло защитить свое право интеллектуальной собственности, оно должно быть осведомлено не только с законодательством и правоприменительной практикой, которая действует в Армении, но и с той, что действует в ЕС. В этом контексте он отметил, что действующее законодательство об авторских и смежных правах дает возможность в какой-то степени защитить интеллектуальную собственность. Однако, по мнению секретаря СНБ, уже настало время провести законодательные и институциональные реформы в этой сфере.
В связи с этим Багдасарян выразил надежду, что в результате создания консорциума Армения-Дания в январе 2012 года станет возможным начать программу, в результате которой соответствующая структура Армении получит 1,1 млн. евро, и благодаря технической и деловой помощи ЕС станет возможным расширить проведение реформ в этой сфере.