Հայաստանի ոստիկանության պետ Ալիկ Սարգսյանը կառավարության նիստի ժամանակ ներկայացրել է «Օտարերկրացիների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագիծը: Նրա խոսքերով, մասնավորապես, երկարացվելու է հարևան երկրներից, այդ թվում ԱՊՀ երկրներից հյուրերի առանց մուտքի արտոնագրի ռեժիմը՝ ներկա 90 օրից մինչև 180 օր: «Ընդունված ժամկետի հետ կապված խնդիրներ էին առաջանում, քանի որ հաճախ 90 օրը չէր բավականացնում»,- մայիսի 20-ին կառավարության նիստից հետո ասել է նա:
Բացի դրանից, ոստիկանության պետը հաղորդել է, որ 17 երկրների քաղաքացիներ իրավունք չունեն Հայաստան մուտք գործել առանց հատուկ մուտքի արտոնագրի ռեժիմի, բայց դրա հետ կապված խնդիրներ են առաջացել այդ երկրներում բնակվող մեր հայրենակիցների հետ: «Այդ պատճառով արտոնյալ կարգով սահմանին և օդանակավակայանում հանձնվելու է երկիր մուտք գործելու արտոնագիր»,- ասել է նա:
Ընդհանուր առմամբ, նրա խոսքերով, կառավարության քաղաքականությունն ուղղված է մուտքի կարգը և արտասահմանցիների արտաքսումը հեշտացնելուն, ինչը թույլ կտա նվազեցնել բյուրոկրատական քաշքշուկն այդ գործընթացներում:

Начальник полиции Армении Алик Саргсян на правительственном заседании представил проект закона РА о внесении изменений и дополнений в закон РА «Об иностранцах». По его словам, в частности, будет продлен срок безвизового пребывания гостей из соседних стран, в том числе из стран СНГ, в Армении с нынешних 90 дней до 180 дней. «Изначальное время пребывания вызывало проблемы, поскольку зачастую 90 дней не хватало», – сказал он 20 мая журналистам после заседания правительства.
Помимо этого, начальник полиции сообщил, что граждане из 17 страна не имеют право въезжать в Армению без спецвизы, но в связи с этим возникали проблемы в отношении соотечественников, проживающих в этих странах. «По этой причине в льготном порядке на границе и в аэропорту им будет вручена виза для въезда в страну», – добавил он. В целом, по его словам, правительственна политика направлена на упрощение порядка въезда и депортации иностранцев, что позволит снизить бюрократические проволочки в этих процессах.