Մայիսի 20-ին Հայաստանում Բելառուսի oրերի շրջանակներում Հովհ. Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստի տանը տեղի ունեցավ Բելառուսի ժամանակակից արվեստի թանգարանի «Յուվելիրիկա» հավաքածուի ցուցահանդեսի և ժողովրդական արհեստների ու ստեղծագործության ցուցահանդես-տոնավաճառի բացումը:
Ցուցահանդեսը բացեց բելառուս ակկորդեոնահար, միջազգային մրցույթների դափնեկիր Իգոր Կվաշեվիչը: Ցուցահանդեսի ընթացքում Բելառուսից ժամանած վարպետները անցկացրեցին վարպետության ցուցադրական դասընթացներ` գոտիների հյուսում, ջուլհակություն, բրուտագործություն և ծղոտագործություն: Մեծ հետաքրքրություն առաջացրեց հատկապես ծանոթությունը թղթարվեստի` վիցինանկայի տեխնիկայի հետ:
Բելառուսի օրերը Հայաստանում մեկնարկել են մայիսի 19-ին և ավարտվելու են մայիսի 22-ին: Բելառուսի պատվիրակության ղեկավարն է Բելառուսի մշակույթի փոխնախարար Վլադիմիր Կարաչևսկին:
Մշակութային օրերի գագաթնակետը կլինի Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում կայանալիք գալա համերգը, որի ընթացքում ելույթ կունենան Բելառուսի պարի պետական անսամբլը (գեղարվեստական ղեկավար Վալենտին Դուդկևիչ), «Չիստի գոլոս» վոկալ համույթը և ակկորդեոնահար, միջազգային մրցույթների դափնեկիր Իգոր Կվաշեվիչը: Մինչև մայիսի 22-ը համերգներ տեղի կունենան նաև Արմավիրում և Գյումրիում:

20 Май 2011 - 12:59 AMT
20-го мая в Армении в рамках дней Беларуси в Армении в Доме народного творчества имени О. Шарамбяна состоялась выставка коллекции экспонатов Музея современного изобразительного искусства Беларуси “Ювелирика”, а также открытие выставки-ярмарки изделий народных промыслов и ремесел.
Выставку открыл лауреат международных конкурсов и фестивалей, победитель высшей лиги мэтров игрового аккордеона Игорь Квашевич. В ходе выставки белорусские мастера провели мастер-классы по ткачеству, гончарному делу, плетению соломой и др. Большой интерес вызвало искусство выцинанки (вырезание узоров из бумаги).
Дни Беларуси в Армении стартовали 19-го мая и завершатся 22-го мая. Руководитель белорусской делегации – заместитель министра культуры Беларуси Владимир Карачевский.
В программе дней культуры важнейшим событием станет гала-концерт мастеров искусств Беларуси, который состоится в Национальном академическом театре оперы и балета имени А. Спендиаряна. В нем примут участие Государственный ансамбль танца республики Беларусь (художественный руководитель Валентин Дудкевич), вокальная группа “Чистый голос” и лауреат международных конкурсов и фестивалей, победитель высшей лиги мэтров игрового аккордеона Игорь Квашевич. До 22-го июня будут проведены концерты также в Армавире и Гюмри.