Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը «Լեռնային Ղարաբաղ. Ճշմարտություն և փաստեր» ծրագրի ավարտի կապակցությամբ այցելել է ՄԻԱԿ կուսակցություն և ներկա գտնվել ծրագրի արդյունքների ամփոփմանը: «Սա շատ գովելի նախաձեռնություն է և շնորհակալ գործ: Ղարաբաղյան հակամարտության մասին ճշմարտությունը միջազգային հանրությանը մատուցելը Հայաստանի ամենաբարդ և ցավալի խնդիրներից մեկն է»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը: Նրա խոսքով` չնայած, որ ղարաբաղյան հակամարտության սկսվելուց ավելի քան 20 տարի է անցել, շատ հասարակա-քաղաքական գործիչներ և պարզապես մարդիկ ծանոթ չեն դրան: Պետության ղեկավարն ավելացրել է, որ նախագիծը կարևոր է նաև նրանով, որ Ադրբեջանը ոչ մի միջոց չի խնայում աշխարհում հակամարտության մասին ապատեղեկատվություն տարածելու համար: Նախագահն առանձնապես ողջունել է այն, որ այս ծրագրի նախաձեռնողները երիտասարդներ են:
ՄԻԱԿ կուսակցության քարտուղար Նաիրա Կարապետյանն իր հերթին նշել է, որ ծրագիրը մեծ արձագանք է ստացել աշխարհում: Նրա խոսք ով` 4 միլիոն հասցեատերերից, որոնց նամակներ էին ուղարկվել էլեկտրոնային փոստով, բազմաթիվ պատասխաններ են ստացվել: «Պատասխաններ են եկել անգամ Թուրքիայից և Ադրբեջանից: Եվ եթե Թուրքիայից տեղեկատվության համար երախտագիտության խոսքերով նամակներ էին գալիս, ապա Ադրբեջանից` միայն բացասական արձագանքներ»,- ընդգծել է նա: Կարապետյանը հաղորդել է նաև, որ որոշում է ընդունվել ծրագիրը երկարացնելու և տեղեկատվությունը ոչ միայն փոստով ուղարկելու, այլև այն սոցիալական կայքերում տեղակայելու մասին:

20 Май 2011 - 14:27 AMT
Президент Армении Серж Саргсян посетил партию МИАК в связи с окончанием программы «Нагорный Карабах: истина и факты» и присутствовал при подведении итогов программы. «Это очень похвальная инициатива и благодарная работа. Информированность мирового сообщества о правде о карабахском конфликте является одной из самых трудных и болезненных проблем Армении», – отметил Серж Саргсян. По его словам, несмотря на то, что прошло более 20 лет с начала карабахского конфликта, очень много общественно-политических деятелей и просто людей не знакомы с ним. Глава государства также добавил, что проект важен и тем, что Азербайджан не чурается никаких средств для распространения в мире дезинформации о конфликте. Президент особо приветствовал то, что инициатором этой программы является молодежь.
В свою очередь, секретарь партии МИАК Наира Карапетян отметила, что программа нашла большой отклик в мире. По ее словам, было получено много ответов от 4-х миллионов адресатов, которым были направлены письма по электронной почте. «Ответы были даже из Турции и Азербайджана. И если из Турции пришли письма с благодарностью за информацию, то из Азербайджана – одни негативные отклики», – подчеркнула она. Карапетян также сообщила, что принято решение продолжить программу и рассылать информацию не только по почте, но и размещать ее в социальных сетях.