Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը «Լեռնային Ղարաբաղ. Ճշմարտություն և փաստեր» ծրագրի ավարտի կապակցությամբ այցելել է ՄԻԱԿ կուսակցություն և ներկա գտնվել ծրագրի արդյունքների ամփոփմանը: «Սա շատ գովելի նախաձեռնություն է և շնորհակալ գործ: Ղարաբաղյան հակամարտության մասին ճշմարտությունը միջազգային հանրությանը մատուցելը Հայաստանի ամենաբարդ և ցավալի խնդիրներից մեկն է»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը: Նրա խոսքով` չնայած, որ ղարաբաղյան հակամարտության սկսվելուց ավելի քան 20 տարի է անցել, շատ հասարակա-քաղաքական գործիչներ և պարզապես մարդիկ ծանոթ չեն դրան: Պետության ղեկավարն ավելացրել է, որ նախագիծը կարևոր է նաև նրանով, որ Ադրբեջանը ոչ մի միջոց չի խնայում աշխարհում հակամարտության մասին ապատեղեկատվություն տարածելու համար: Նախագահն առանձնապես ողջունել է այն, որ այս ծրագրի նախաձեռնողները երիտասարդներ են:
ՄԻԱԿ կուսակցության քարտուղար Նաիրա Կարապետյանն իր հերթին նշել է, որ ծրագիրը մեծ արձագանք է ստացել աշխարհում: Նրա խոսք ով` 4 միլիոն հասցեատերերից, որոնց նամակներ էին ուղարկվել էլեկտրոնային փոստով, բազմաթիվ պատասխաններ են ստացվել: «Պատասխաններ են եկել անգամ Թուրքիայից և Ադրբեջանից: Եվ եթե Թուրքիայից տեղեկատվության համար երախտագիտության խոսքերով նամակներ էին գալիս, ապա Ադրբեջանից` միայն բացասական արձագանքներ»,- ընդգծել է նա: Կարապետյանը հաղորդել է նաև, որ որոշում է ընդունվել ծրագիրը երկարացնելու և տեղեկատվությունը ոչ միայն փոստով ուղարկելու, այլև այն սոցիալական կայքերում տեղակայելու մասին:

20 May 2011 - 14:27 AMT
Armenian President Serzh Sargsyan visited MIAK party with respect to completion of Nagorno Karabakh: Truth and Facts program.
“It is a laudable initiative and rewarding work. The world community’s awareness of the Karabakh conflict is one of the most complicate problems for Armenia,” said Mr. Sargsyan.
According to him, though 20 years have passed since the Karabakh conflict launch, many public and political activists, as well as ordinary people are not aware of it. The Armenian leader added that the project is important, since Azerbaijan does not disdain to use any means to disseminate misinformation about the conflict. Mr. Sargsyan hailed the fact that the program is initiated by youth representatives.
Secretary of MIAK party Naira Karapetyan noted for her part that the program has found a broad response in the world – many letters were received from 4 million addressees. According to her, they received letters even from Turkey and Azerbaijan. “Letters expressing gratitude for the provided information were received from Turkey, while those from Azerbaijan were only negative,” said Karapetyan.
She added that the program will be continued to send information by post, as well as place it in social networks.