21 Մայիս 2011 - 10:09 AMT
Մայիսի 20-ին «Կարին» ավանդական երգի -պարի խմբի հիմնադիր և գեղարվեստական ղեկավար Գագիկ Գինոսյանին ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը շնորհել է ՀՀ մշակույթի նախարարության «Ոսկե մեդալ» ազգային պարարվեստի զարգացման և տարածման գործում ունեցած զգալի ավանդի համար:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնեց խմբի անդամներից մեկը, մշակույթի նախարարն ընդունել է խմբի բոլոր 27 անդամներին և անձամբ հանձնել պատվոգրեր:
Այս տարի Հայաստանն առաջին անգամ ներկայացել է Աշխարհի ժողովուրդների պարային փառատոնին, որտեղ Հայաստանը ներկայացրել է «Կարին» ավանդական երգի -պարի խումբը: Խումբն արժանացել է առաջին մրցանակի «լավագույն պար» անվանակարգում, իսկ «լավագույն երաժշտություն» անվանակարգում գրավել երրորդ տեղը: Այս տարի Աշխարհի ժողովուրդների պարային փառատոնը տեղի է ունեցել ապրիլի 26-30-ն Իսպանիայի Պալմա դե Մալյորկա քաղաքում: Աշխարհի ժողովուրդների պարային փառատոնը մեծ պատմություն ունի: Փառատոնն առաջին անգամ անց է կացվել Գերմանիայի Մյունխեն քաղաքում 1985 թվականին, որին մասնակցել են 67 երկրների ներկայացուցիչներ: 1987 թվականից փառատոնն անց է կացվում Իսպանիայի Պալմա դե Մալյորկայում:

20-го мая основателю и художественному руководителю ансамбля народного танца Армении «Карин» Гагику Гиносяну министр культуры РА Асмик Погосян вручила “Золотую медаль” Министерства культуры РА за значительный вклад в дело развития и распространения армянского танцевального искусства.
Министр культуры приняла всех 27 членов ансамбля и лично вручила благодарственные грамоты, сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net один из членов ансамбля.
В этом году Армения впервые была представлена на Международном фестивале танцев народов мира, в котором ансамбль народного танца “Карин” занял первое место в номинации “Лучший танец” и третье – в номинации “Лучшая музыка”. В этом году Международный фестиваль танцев народов мира состоялся 26-30 апреля в Пальма-де-Майорке Испании. Впервые фестиваль был проведен в 1985 году в городе Мюнхене Германии, в котором принимали участие представители 67 стран мира. С 1987 года фестиваль проводится в Пальма-де Майорке.