Ֆրանսաբնակ հայազգի նկարիչ Ռիշար (Խաչատուր) Ժերանյանը, որի 90-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսը մայիսի 20-ին բացվել է Հայաստանի ազգային պատկերասրահում, ցուցադրության ավարտից հետո ՀԱՊ-ին կնվիրաբերի 14 աշխատանքներ: Աշխատանքներից 11-ը գեղանկարներ են՝ («Ակուլպա սարը»1995թ., «Գառնի»1964թ, «Բնանկար. Լիբանան» 1979թ, «Փարիզի կամուրջները», «Ֆրանսիայի բնանկար. Օվելֆ»1991թ, «Ֆոնտենբլոյի անտառը», «Աշնանային նատյուրմորտ» 2004թ, «Գյուղական սեղան», «Երիտասարդ քնած կին» 2000 թ., «Սիգարով մարդը» 2001թ, «Մարմարաշեն»), իսկ 3-ը գծանկար՝ («Քրիստոսի մուտքը Անի»1989թ, «Մերկը` շրջանաձև», «Սպիտակ ձին»), հաղորդում է ՀՀ մշակույթի նախարարության պաշտոնական կայքը: Ցուցահանդեսը կգործի մինչև հունիսի 3-ը:
Ռ. Ժերանյանը ծնվել է 1921 թ. հուլիսի 17-ին Սեբաստիայում, վաղ հասակում տեղափոխվել է Ֆրանսիա: Նա կրթություն է ստացել Մարսելի Գեղարվեստի դպրոցում, Փարիզի «Ժյուլիեն» և «Գրան Շոմիեր» ակադեմիաներում: Նա բազմաթիվ ցուցահանդեսներ է ունեցել աշխարհի տարբեր քաղաքներում (Փարիզ, Մարսել, Բեյրութ, Թեհրան, Ժնև, Մյունխեն, Նյու Յորք, Վաշինգտոն, Դալլաս, Երևան, Լենինական և այլն), արժանացել մի շարք մրցանակների, այդ թվում` Բնանկարի Հոնֆլյորի մրցանակի (1952), Դովիլ քաղաքի Մեծ մրցանակի (1952), Փարիզ քաղաքի արծաթե մրցանակի (1955), Արվեստի և գրականության մրցանակի (Փարիզ, 1955), Շատո դը Սկո (Փարիզ, 1956), Պալե Ռոյալ (Փարիզ, 1957), «Արվեստները Եվրոպայում» ցուցահանդեսի մրցանակի (Բրյուսել, 1964), Գծանկարի` Եվրոպայի 1-ին մրցանակի (Մոնակո, 1966), Մարտիրոս Սարյանի անվան Հայաստանի Նկարիչների միության մրցանակի (Երևան, 1987):

21 Май 2011 - 11:45 AMT
Армянский художник, проживающий во Франции, Ришар (Хачатур) Жеранян, к 90-летию которого 20-го мая в Ереване в Национальной галерее Армении открылась выставка его работ, по окончании выставки подарит НГА 14 своих работ. 11 из них – живописные работы “Гора Акульпа”, написанная в 1995 г., “Гарни” – в 1964 г., “Пейзаж: Ливан” – в1979 г., “Мосты Парижа”, “Французский пейзаж: Овельф” – 1991 г., “Лес Фонтенбло”, “Осенний натюрморт” – в 2004 г., “Деревенский стол”, “Молодая спящая женщина” – 2000 г., “Человек с сигарой” – 2001 г., “Мармарашен” – 2001 г., а 3 -графические – “Вход Христа в Ани”, 1989 г., “Белый конь”, “Обнаженная в овале”, сообщает официальный сайт Министерства культуры РА. Выставка продлится до 3-го июня.
Жеранян родился в Себастии (Малая Армения) 17 июля 1921 года, однако переехал во Францию в раннем детстве. Художник получил образование в Марсельской академии художеств, Парижских академиях Жульен и Гран-Шомье. Выставки произведений художника на протяжении его деятельности проходили в разных точках мира – Париже, Марселе, Бейруте, Тегеране, Женеве, Мюнхене, Нью-Йорке, Вашингтоне, Далласе, Ереване, Гюмри.
Жеранян является обладателем премии пейзажей Онфлера, Гран-При Довиля (1952 год), серебряного приза Парижа, премии в области искусства и литературы (1955 год), Шато де Ско (1956 год), Пале Рояль (1957 год), приза выставки «Искусства в Европе» (1964 год), первой европейской премии в графике (1966 год) и приза Союза художников Армении имени Мартироса Сарьяна (1987 год).