Այսօր աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազմավուրը դարձել է 87 տարեկան: Երգչի իսկական անունը Շահնուր Վաղինակ Ազնավուրյան է: Ազնավուրը ստեղծել է մոտավորապես 1000 երգեր, խաղացել 60 ֆիլմերում և վաճառել ավելի քան 100 մլն ձայնասկավառակ: «TIME» ամսագրի և CNN –ի (1998) հարցման համաձայն Ազնավուրը ճանաչվել է 20-րդ դարի լավագույն էստրադային կատարողը: 2009-ի մայիսի 5-ից Շվեյցարիայում Հայաստանի դեսպանն է և ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում երկրի մշտական ներկայացուցիչը:
2011-ի ապրիլի 20-ին Նյու Յորքում տեղի է ունեցել աշխարհահռչակ շանսոնյեի մեծարումը: Համերգին ներկա էին երաժիշտներ, դերասաններ և քաղաքական գործիչներ ողջ աշխարհից: Համերգը նվիրված է եղել նաև Հայաստանի անկախության 20-ամյակին: Համերգի վարել է Լայզա Մինելլին, որի հետ Ազնավուրը հաճախ ելույթ է ունեցել: Ազնավուրին մրցանակ հանձնելու ժամանակ Մինելլին նշել է, որ երգչին առաջին անգամ բեմում տեսնելով «մագնիսականություն» է զգացել: «Այն րոպեին, երբ նա անցավ բեմով, ես դադարեցի շնչել»,- ասել է Մինելլին:
Համերգին ներկա է եղել նաև ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը: Համերգից ստացված հասույթն ուղղվել է Վանաձորի ծերանոցին:

22 Май 2011 - 09:55 AMT
Сегодня великому французскому шансонье Шарлю Азнавуру исполнилось 87 лет. Настоящее имя певца – Шахнур Вагинак Азнавурян. Азнавур создал примерно 1000 песен, сыграл в 60 фильмах и продал более 100 млн. дисков. Согласно совместному опросу журнала «TIME» и CNN (1998), Азнавур признан лучшим эстрадным исполнителем XX века. С 5 мая 2009 года является послом Армении в Швейцарии и постоянным представителем страны в штаб-квартире ООН.
20 мая 2011 года в Нью-Йорке прошло чествование всемирно известного шансонье. На концерте присутствовали музыканты, актеры и политики со всего мира. Концерт был также посвящен 20-летию независимости Армении. Ведущей концерта была Лайза Минелли, с которой много выступал Шарль Азнавур. Вручая Азнавуру премию, Минелли отметила, что увидев певца первый раз на сцене, испытала «магнетизм». «В ту минуту, когда он шел по сцене, я перестала дышать», – сказала Минелли.
На концерте также присутствовал министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян. Все средства, полученные от концерта будут направлены на содержание дома престарелых в Ванадзоре.