«Մոսկվա» կինոթատրոնի մոտ գտնվող հայ կինոգործիչների անվանական աստղերը կտեղադրվեն մինչև փառատոնի սկիզբը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net -ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի գրասենյակի աշխատակիցը:
«Մոսկվա» կինոթատրոնի հարևանությամբ գտնվող անվանական աստղերը բացվել են 2010թ. հուլիսի 12-ին: Առաջին աստղերը պատկանում են հայ կինոյի հիմնադիր Համո Բեկնազարյանին, կինոռեժիսորներ Ռուբեն Մամուլյանին, Սերգեյ Փարաջանովին ու Անրի Վերնոյին: Մարտի 10-13-ը Ռուբեն Մամուլյանի ու Անրի Վերնոյի անվանական աստղերի արույրե ճառագայթները գողացվել են անհայտ անձանց կողմից: Մինչ այդ կազմակերպիչները հանել էին Սերգեյ Փարաջանովի ու Համո Բեկնազարյանի աստղերը՝ դրանք ամրացնելու նպատակով: Այժմ բոլոր չորս աստղերը հանված են, և տեղը ավազ է լցված: Կինոփառատոնի աշխատակցի խոսքերով բոլոր 4 աստղերը կլինեն այլ մետաղից և ավելի ամուր:

23 Май 2011 - 07:10 AMT
Именные звезды армянских деятелей кино вернутся на свои законные места до начала “Золотого абрикоса”
Именные звезды армянских деятелей кино будут установлены на Стене Звезд до начала кинофестиваля “Золотой абрикос”. Об этом сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net представитель офиса международного кинофестиваля “Золотой абрикос”.
В районе 10-12 марта латунные фрагменты именных звезд деятелей армянского кино – Рубена Мамуляна и Анри Верноя – стали жертвами вандалов. В частности, неизвестные оторвали лучи звезд, скорее всего вандалам не удалось оторвать буквы, или же буквы, слишком мелкие и не представляли для них интереса. До этого звезды Сергея Параджанова и Амо Бекназаряна были сняты организаторами для того, чтобы лучше их укрепить.
В настоящее время места четырех звезд пустуют. По словам сотрудника офиса фестиваля, новые звезды будут изготовлены из другого металла, более прочного.
Стена Звезд перед кинотеатром «Москва» по аналогии с голливудской Аллеей Славы открыта 12 июля 2010 года. Первые звезды принадлежат основоположнику армянского кино Амо Бекназаряну и кинорежиссерам Рубену Мамуляну, Сергею Параджанову и Анри Верною.