23 Մայիս 2011 - 07:59 AMT
Այսօր մեկնարկել է ՀՀ Ազգային ժողովի քառօրյան: Մայիսի 23-26 նիստերի օրակարգի առաջին բաժնում ընդգրկված է 21 օրենսդրական նախաձեռնություն, որոնց վերաբերյալ գլխադասային հանձնաժողովները տվել են դրական եզրակացություն: Ինչպես հայտարարեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, Ընտրակաան օրենսգրքում փոփոխությունների և կից օրենքների փաթեթը կքննարկվի հատուկ ընթացակարգով:
Չորսօրյա նիստերի օրակարգում ընդգրկվել են նաև 2008 թվականի մարտի 1-2-ի իրադարձությունների և դրանց պատճառների ուսումնասիրության ՀՀ ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի եզրակացության մեջ ընդգրկված առաջարկությունների կատարման ընթացքի մշտադիտարկման եզրակացությունը:
Աբրահամյանը տեղեկացրեց նաև, որ ՀՅԴ խմբակցությունը առաջարկել է ՀՀ կառավարության պատասխանատվության մասին իր հարցապնդման քննարկումը ընդգրկել մայիսի 23-26 նիստերի օրակարգ: Այն կքննարկվի չորեքշաբթի:
Այս քառօրյայում է ընդգրկվել նաև ՀՀ նախագահի կողմից ներկայացված առաջարկությունը համաներում հայտարարելու մասին: Հիմք ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 81-րդ հոդվածի առաջին մաuի 1-ին կետը և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 90-րդ հոդվածը՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը դիմել էր ՀՀ Ազգային ժողովին՝ Հայաստանի Հանրապետության անկախության 20-րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու առաջարկությամբ: ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովն իր դռնփակ նիստում այդ առաջարկությանը քննարկել և այս քառօրյա նիստերի օրակարգի նախագծում ընդգրկվելուն դրական եզրակացություն էր տվել։

23 мая началась очередная четырехдневка Национального собрания Армении. 23-26 мая в повестку дня включена 21 законодательная инициатива, которые были одобрены Постоянной комиссией НС по государственно-правовым вопросам. Как сообщил председатель НС РА Овик Абрамян, пакет поправок и прилегающих законов будет обсуждаться во внеочередном порядке.
В повестку четырехдневного заседания также включены заключительные выводы временной комиссии НС РА по событиям 1-2 марта 2008 года, а также исследованию их причин.
Абрамян также сообщил, что фракция Дашнакцутюн предложила включить в повестку заседаний 23-26 мая обсуждение своего предложения об ответственности Правительства РА.
В повестку четырехдневного заседания также включено предложение президента РА Сержа Саргсяна об амнистии. Основываясь на пункте 1-ом части 1-ой статьи 81 Конституции Республики Армения и статье 90 статье закона « О регламенте Национального Собрания», президент Армении Серж Саргсян обратился к Национальному Собранию РА с предложением объявить амнистию в связи с 20-летием провозглашения независимости Республики Армения. Постоянная комиссия по государственно-правовым вопросам обсудила предложение президента на закрытом заседании и дала положительное заключение о включении вопроса в повестку четырехдневки.