23 Մայիս 2011 - 09:06 AMT
Մայիսի 23-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Հայաստան-Եվրոպական Միություն ասոցացման համաձայնագրի բանակցություններին եվրոպական կողմի գլխավոր բանակցող Գունար Վիգանդի գլխավորած պատվիրակությանը, որը Հայաստան էր ժամանել բանակցությունների 5-րդ լիագումար նիստին մասնակցելու նպատակով:
Զրուցակիցներն անդրադարձան Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների օրակարգային հարցերին` գոհունակությամբ նշելով քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը եւ համագործակցության խորացող բնույթը:
Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների ենթատեքստում կողմերը գոհունակությամբ արձանագրեցին, որ 2010թ. հուլիսին բանակցությունների մեկնարկից ի վեր լավ առաջընթաց է գրանցվել: Առ այսօր ասոցացման համաձայնագրի բանակցությունների շրջանակներում տնտեսական, ոլորտային եւ ֆինանսական համագործակցության խմբում բանակցվել եւ ժամանակավորապես փակվել են ապագա համաձայնագրի 18 գլուխ:
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Գունար Վիգանդը հանգամանալից քննարկեցին համագործակցության տարբեր ձեւաչափերով կատարվող աշխատանքները եւ ուրվագծեցին ձեռնարկվելիք քայլերը, մտքեր փոխանակեցին Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների, մուտքի արտոնագրային ռեժիմի դյուրացման, ազատ եւ համապարփակ առեւտրի գոտու ստեղծման գործընթացների շուրջ:
Նույն օրը ԱԳՆ-ում մեկնարկեց Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների հինգերորդ լիագումար նիստը, որը բացեց նախարար Նալբանդյանը:
Այնուհետեւ տեղի ունեցավ աշխատանքային նիստը, որն հայկական կողմից վարում էր ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ, գլխավոր բանակցող Կարինե Ղազինյանը:

23 Май 2011 - 09:06 AMT
23 мая министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял главного переговорщика европейской стороны в переговорах по Ассоциативному соглашению между Арменией и ЕС Гуннара Виганда и членов возглавляемой им делегации, которые прибыли в Армению для участия в пятом раунде переговоров.
В ходе встречи, собеседники коснулись вопросов повестки отношений Армения-ЕС, с удовлетворением отметив высокий уровень политического диалога и характер углубляющегося сотрудничества.
Что касается переговоров по ассоциативному соглашению, то стороны констатировали, что с начала старта переговоров в июле 2010 года зафиксирован значительный прогресс. До сих пор в группах экономического, инфраструктурного и финансового сотрудничества в рамках переговоров по соглашению были обсуждены и своевременно завершены 18 глав будущего соглашения.
Налбандян и Виганд обстоятельно рассмотрели выполняемые в различных форматах работы по сотрудничеству и наметили предстоящие шаги, обменялись мыслями по упрощению въездного визового режима, задействованию процессов создания зоны свободной торговли.
В тот же день глава МИД Армении открыл очередной раунд переговоров по Ассоциативному соглашению, после чего состоялось рабочее заседание, которое с армянской стороны вела заместитель министра иностранных дел РА, главный переговорщик Карине Казинян, сообщает пресс-служба МИД РА.