ՀՅԴ կողմից Ընտրական օրենսգրքի քննադատությունը քաղաքական բնույթ է կրում: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժղովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանը: «Դա զուտ քաղաքական հայտարարություն է»,-ասել է նա: Ըստ Հարությունյանի, նոր ընտրական օրենսգրքում չեն ներառվել ընդդմության 4 առաջարկներից 3-ը, մասնավորապես, խորհրդարանի ձևավորումը բացառապես համամասնական կարգով, ինչպես նաև ընտրություններից հետո քվեարկածների ցուցակների հրապարակումը: Ըստ նրա, ցուցակների հրապարակմանը դեմ էր նաև Վենետիկի հանձնաժողովը, քանի որ դա խախտում է քվեարկության գաղտնիության սկզբունքը, իսկ խորհրդարանի ձևավորումը բացառապես համամասնական կարգով, ըստ պատգամավորների, հեռացնում է պատգամավորին իր ընտրողից: Նա հավելել է նաև, որ պետությունը ընտրատեղամասերում տեսագրություն վարելու ընդդիմության առաջարկի հիման վրա իրավունք է տվել ընդդիմության վստահված անձանց տեսագրություն կատարել, ապագայում խուսափելու համար մեղադրանքներից: «Հայկական ընդդրմությունը երբեք գոհ չի լինում»,-հավելել է նա ժպիտով:
Հարությունյանն ընդգծել է, որ նոր Ընտրական օրենսգրքի նպատակն է հանրության վստահության ամրապնդումն ընտրությունների հանդեպ: «Նույնիսկ այն երկրներում, որտեղ ընտրություններն անցնում են առանց խախտումների, ժամանակ առ ժամանակ տեղի են ունենում ընտրական օրենսդրության փոփոխություններ»,-նշել է նա: Հարությունյանը նշել է, որ նոր Ընտրական օրենսգրքում նախորդի համեմատ շուրջ 90 փոփոխություն կա:

24 Май 2011 - 10:59 AMT
Армянская оппозиция никогда не бывает довольна, в том числе и Избирательным кодексом, заявил Давид Арутюнян
Критика АРФ Дашнакцутюн нового Избирательного кодекса является политической. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил председатель постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Национального собрания Давид Арутюнян. “Это чисто политические заявления”,- подчеркнул он. По словам Арутюняна, в новый избирательный кодекс были не включены 3 из 4 предложений оппозиции, в частности формирование парламента исключительно по пропорциональной системе, а также опубликование после выборов списков проголосовавших. По его словам, против опубликования списков проголосовавших была и Венецианская комиссия, так как это нарушает принцип тайны голосования, а формирование парламента исключительно по пропорциональной системе отдаляет по его мнению депутатов от своих избирателей. Он также добавил, что государство на предложение оппозиции проводить видеосъемку в избирательных комиссиях дало право доверенным лицам от оппозиции самим проводить видеосъемку, чтобы избежать в будущем каких либо обвинений в нарушениях и фальсификациях. “Армянская оппозиция никогда не бывает довольна”,- заметил с улыбкой он.
Арутюнян подчеркнул, что целью нового Избирательного кодекса является повышение общественного доверия к выборам, и что с его помощью можно предотвратить возможные нарушения на будущих выборах. “Даже в странах, где выборы происходят без нарушений, время от времени происходят изменения избирательного законодательства”, -отметил он. Арутюнян заметил, что в новом Избирательном кодексе есть около 90 изменений по сравнению с предыдущим.